Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
The student council bought two various kinds of candy for the school fair. They purchased 40 pounds of candy at $2.15 per pound and x pounds at $1.90 per pound. What is the total number of pounds they bought if the total amount of money spent on candy was $158.20?
Let x = the amount of candy at $1.90 per pound. Let y = the total number of pounds of candy purchased. If it is known in which there are 40 pounds of candy at $2.15 per pound, after that the total amount of candy can be expressed as y = x + 40. Use the equation 1.90x + 2.15(40) = $158.20 because the total amount of money spent was $158.20. Multiply on the left side: 1.90x + 86 = 158.20. Subtract 86 from both sides: 1.90x + 86 - 86 = 158.20 - 86. Simplify: 1.90x= 72.20. Divide both sides by 1.90: 1.90x/1.90 = 72.20/1.90; so, x = 38 pounds, that is the amount of candy in which costs $1.90 per pound. Thus, the total amount of candy is 38 + 40, that is 78 pounds.
railway tunnel of radius 3.5 m and angle aob =90 find height of the tunnel
Finding the number of Permutations of 'n' dissimilar things taken 'r' at a time: After looking at the definition of permutations, we look at how to evolve a
if prices are calculatead with a 35% markup based on cost,what is the percent that those prices should be marked down to get back to their original cost?Choose any convenient cost
Mean Value Theorem : Suppose f (x) is a function which satisfies both of the following. 1. f ( x )is continuous on the closed interval [a,b]. 2. f ( x ) is differentiable on
A passenger jet took 3 hours to fly 1800 km in the direction of the jetstream. The return trip against the jetstream took four hours. What was the jet's speed in still air and the
assignment for appications of derivatives
what is a liter
joey asked 30 randomly selected students if they drank milk, juice, or bottled water with their lunch. He found that 9 drank milk, 16 drank juice, and 5 drank bottled water. If the
1+2x
Describe Multiplication and Division Equations? Multiplication Equations : To solve multiplication equations, divide both sides of the equation by the number being multiplie
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd