Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q1. a. What do you mean by linear programming problem? Explain the steps involved in linear programming problem formulation?
b. A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper in a week. There are 160 production hours in a week. It requires 0.20 and 0.40 hours to produce a ton of grade X and Y papers. The mill earns a profit of Rs. 200 and Rs. 500 per ton of grade X and Y paper respectively. Formulate this as a Linear Programming Problem. 5 +5 = 10 marks (200 - 250 words each)
cumulative discount factor
A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper i
a practical example
These models are used when one must decide the optimal time to replace equipment for one reason or the other for instance, in the case of equipment whose efficiency dete
CONSTRUCTION PROCEDURE The construction of an interview schedule or questionnaire is a time consuming task requiring considerable attention to all the details. The investig
Consider the LP min ?? = 50??1 + 100??2 3 ??.??. 7??1+2??2=28 2??1+12??2=24 ??1,??2=0 a. A basic solution of the constraint equations of this problem has how many basic variables,
#what is the similarity and differences between transportation and linear programing models?
full detailor theory on graphical method
Overhead Projector Overhead projector casts an images of the transparencies on a screen. Transparencies are frequently used visual aids especially when audience
Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces to kinds of popular dark chocolate bars. the banana and coffee. the banana bar costs 0.22 to make and sells of 0.35, where a
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd