Two-or-three-dimensional-motion, Physics

Assignment Help:

Net force acting on particle of mass 2 kg is 10N in north direction.At t=o, particle was moving eastwards with 10m/s. Find displacement and velocity of particle after 2 seconds.

Solution) given force =F=10N

mass M=2kg

velocity u=10m/s

then acceleration a=F/M=10/2=5m/s^2

then displacement=s=ut+1/2at^2

here u=initial velocity

t=time

a=acceleration

then we get the displacement is=30m

2.velocity=u+at

then we get velocity as 20m/s.

 


Related Discussions:- Two-or-three-dimensional-motion

Physics, what do you understand about phsics

what do you understand about phsics

Gases, Imagine a car tire that contains 5.1 moles of air when at a gauge pr...

Imagine a car tire that contains 5.1 moles of air when at a gauge pressure of 2.1×105N/m2 (the pressure above atmospheric pressure) and a temperature of 27 °C. The temperature incr

Theory to calculate magnetic moment of a bar magnet, Illustrate ‘tan A ‘and...

Illustrate ‘tan A ‘and ‘tan B' positions of a deflection magnetometer. Illustrate the theory to calculate magnetic moment of a bar magnet and Horizontal component of the earths

Lenzs law, Lenz's law (H.F. Lenz; 1835): An induced electric current a...

Lenz's law (H.F. Lenz; 1835): An induced electric current always pass in such direction that it opposes the change generating it.

Displacement, How do you calculate the initial velocity?

How do you calculate the initial velocity?

Describe newton''s first law, Each object continues to be in its state of u...

Each object continues to be in its state of uniform motion or of rest in a straight line unless completed by some external force to perform otherwise. Newton's first law is real

An example of measured wavelength by astronomers on earth, A galaxy in the ...

A galaxy in the constellation UrsaMajor is receding from the earth at 15,000 km/s. If one of the characteristic wavelengths of the light the galaxy emits is 550 nm, what is the cor

Ideal transformer, In an ideal transformer , the no. of turns in primary & ...

In an ideal transformer , the no. of turns in primary & secondary are 200 & 1000 respectively .If power input to primary is 10kW at 200V.Calculate i)output voltage ii)current in

3/9/2013 6:46:23 AM

Initial velocity is 10 m/s in x-direction.

Now a force of 10N acts in y-direction 

So , using F = ma 

               a = f/m = 10/2 = 5m/s2in y-direction 

After 2 seconds velocity in y-direction would become 10 m/s

Now we can take the resultant of the two velocities i.e 10 m/s in x-direction & 10m/s in y-direction

Therefore Resultant velocity = (102+102)1/2

                                        = (200)1/2 and 450 North of East

Displacement = velocity x time 

                    = (200)1/2x 2

                    = 20x(2)1/2m 450 north of east

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd