Tracking direct materials, Cost Accounting

Assignment Help:

Tracking Direct Materials

Jack keeps full records of the material released to each job. When Donnie gathered up light bulbs, tape, breakers, wire, and wire nuts on the morning of the 14th, some system required to be in place to "check out" this material. The document which is used for this process is known as the "materials request" or "materials requisition" form. This form will show which material is leaving the available raw materials stock and being put into the production. At times a separate form is prepared for every item, and sometimes a running list similar to the given below is used:

Castle Electric        Materials Requisition

Employee:  Donnie Odom

2240_Direct materials.png

This form gives essential documentation to safeguard and track the inventory; a manager who fails to control and monitor the inventory does so at great peril! It also reveals that "direct material" for the billboard task (Job A) was $150 i.e. the light bulb. The wire nuts and tape might have been used on the billboard will be dealt with as an overhead which is discussed later.

Before moving on to overhead, you are required to know one more thing about the "materials requisition" form; although illustrated form lists material cost, which will not always be the case. At times, a business may not be particularly interested in letting employees to see the cost information, or cost information may not be readily obtainable. In any of the case, the form will instead comprise a part or the serial number. A subsequent clerical task will be to recognize the cost of the particular parts which were put into the production. Great care should always be taken to match right cost to the right item, and in right quantity. For instance, the 500 feet of wire might be on one roll, but it is priced by the foot, and quantity must be 500 feet, not 1 roll; the job cost calculation would be bit incorrect if only $0.14 were assigned to one roll of the wire!


Related Discussions:- Tracking direct materials

Compute the annual depreciation on the new equipment, Goldman Corporation b...

Goldman Corporation bought a machine on June 1, 2010, for $44,838, f.o.b. the place of manufacture. Freight to the point where it was set up was $282, and $705 was expended to inst

Assessment item 2, rocess costing Prepare a spreadsheet to solve the follow...

rocess costing Prepare a spreadsheet to solve the following process costing problem. Review the four process costing videos provided in Interact Resources. Note that in the situati

Elements of manufacturing cost, i want some informations about elements of ...

i want some informations about elements of manufacturing cost

Manufacturing Costs, Is there a way to figure out labor cost and factory i...

Is there a way to figure out labor cost and factory inventory when no direct information regarding them is available.

Calculate the minimum annual sales, a factory operates a small canteen but ...

a factory operates a small canteen but its annual operation has consistently shown a loss:

Advantages and disadvantages of group bonus plan, Advantages and Disadvanta...

Advantages and Disadvantages of Group Bonus Plan Benefits associated along with group bonus schemes involve i. It encourages teamwork and cooperation among workers ii.

Marginal costing, a company wants to buy a new machine to replace on which ...

a company wants to buy a new machine to replace on which is having frequent breakdown.............. .......... c-the models suitable for different levels for demand of product?

What is the breakeven unit variable cost, Early customers at Graffiti Week ...

Early customers at Graffiti Week balk at the price for Moondoggie Reserve. The marketing department at DFW, Jolene, conducts some research that suggests Stanislaus county residents

Calculate- total variable cost and average variable cost, The firm currentl...

The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other va

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd