Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
The last topic that we want to discuss in this section is that of intercepts. Notice that the graph in the above instance crosses the x-axis in two places & the y-axis in one plac
2
bananas are on sale for 3 pounds for $2. At that price how many pounds can you buy for $22
Ratio - situations in which we need to compare two quantities in terms of their ratio. (e.g., if Munna weighs 40 Kg. and Munni weighs 50 Kg., find the ratio of their weights.)
Any point on parabola, (k 2 ,k) Perpendicular distance formula: D=(k-k 2 -1)/2 1/2 Differentiating and putting =0 1-2k=0 k=1/2 Therefore the point is (1/4, 1/2) D=3/(32 1/2
Need help, Determine the points of inflection on the curve of the function y = x 3
Consider this. You have four units A, B, C and D. You are asked to select two out of these four units. How do you go about this particular task? Will your methodo
Euler's Method Up to this point practically all differential equations which we've been presented along with could be solved. The problem along with this is which the exceptio
(8-)
two rolls of carpet cost £574, the first cost £8 per meter, the second which is 7m longer costs £7 p/m. how many meters are there in each roll
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd