solving problem with linear function, Mathematics

Assignment Help:
An electric utility company determines the monthly bill for a residential customer by adding an energy charge of 5.72 cents per kilowatt-hour to its base charge of $16.35 per month. Write an equation for the monthly charge y in terms of x, the number of kilowatt-hours used. (Let y be measured in dollars.)

Related Discussions:- solving problem with linear function

Math, how to compare fractions

how to compare fractions

Integration and differentiation, Integration and Differentiation Diffe...

Integration and Differentiation Differentiation deals along with the determination of the rates of change of business activities or merely the process of finding the derivativ

Each child is unique in learning development, Each Child Is Unique :  Alth...

Each Child Is Unique :  Although every child goes through similar stages of development, the process may vary from one set of children to another, and also from one child to anoth

Magnitude, find the magnitude of the following vectors:5i+7j

find the magnitude of the following vectors:5i+7j

Volume of grains in the silo , The volume of grains in a silo at a particul...

The volume of grains in a silo at a particular time (measured in hours) is given by V (t) = 4t(3-t) m3. Find the rate of change of the volume of grains in the silo from first princ

Determine differential equation from direction field, Thus, just why do we ...

Thus, just why do we care regarding direction fields? Two nice pieces of information are there which can be readily determined from the direction field for a differential equation.

Rarrrrrrrrrr, i need help in writing about a magic car?..

i need help in writing about a magic car?..

Example of factor by grouping, Factor by grouping each of the following. ...

Factor by grouping each of the following. 3x 2 - 2x + 12x - 8 Solution           3x 2 - 2x + 12x - 8 In this case we collect the first two terms & the final two te

Percentage profit and loss, #a grocer buys a box of 200oranges for $25 he s...

#a grocer buys a box of 200oranges for $25 he sells them for 15c caluclate his percentage profit

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd