Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Now we have to start looking at more complicated exponents. In this section we are going to be evaluating rational exponents. i.e. exponents in the form
b m/n
where m and n both are integers.
We will begin simple by looking at the given special case,
b1/ n
where n refer to an integer. Once we have figured out the more general case provided above will in fact be pretty simple to deal with.
Let's first described just what we mean by exponents of this form.
a= b 1/n is equivalent to an =b
In other terms, when evaluating b 1/n, we are actually asking what number (in this case a) did we rise to the n to get b. Frequently b 1/n is called the nth root of b.
give some examples of fractions that are already reduce
A rectangular container is 15 cm wide and 5 cm long, and contains water to a depth of 8 cm. An object is placed in the water and the water rises 2.3 cm. Determine the volume of the
A word on an alphabet is any arrangement of the letters in the alphabet. For example,ODD, DOD, DOO, DDD are three-letter words on the alphabet {D,O}. How many four-letter words are
Find the area of PARALLELOGRAM ? A parallelogram is a four-sided shape, of which the opposite sides are parallel. (Because they are parallel, opposite sides also have the same
Find the equation for each of the two planes that just touch the sphere (x - 1) 2 + (y - 4) 2 + (z - 2)2 = 36 and are parallel to the yz-plane. And give the points on the sphere
A 64-ounce bottle of detergent costs $3.20. What is the cost per ounce of detergent? To ?nd out the cost per ounce, divide the cost through the number of ounces; $3.20 ÷ 64 =
1. Construct a grammar G such that L(G) = L(M) where M is the PDA in the previous question. Then show that the word aaaabb is generated by G. 2. Prove, using the Pumping Lemma f
how many pendulum swings will it take to walk across the classroom
Differentiate following. f ( x ) = sin (3x 2 + x ) Solution It looks as the outside function is the sine & the inside function is 3x 2 +x. The derivative is then.
Cory purchased a frying pan which was on sale for 30% off. She saved $3.75 along with the sale. What was the original price of the frying pan? Use a proportion to ?nd out the o
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd