Quantitative, Mathematics

Assignment Help:
A lobster catcher spends $12 500 per month to maintain a lobster boat. He plans to catch an average of 20 days per month during lobster season. For each day, he must allow approximately $95 for fuel and ice for the boat. If his packaging and distribution costs are $2.00 per kilogram of lobster, and if lobster sells for $6.00 per kilogram: (Excel is not required for this question: Just Type your answer with proper steps)

a. How many kilograms of lobster must he catch per day to break even?

b. Suppose the catcher wants to put away money to sustain himself through inclement weather and off-season expenses. He decides that he would like to save $10 000 per month. How much lobster should he plan to catch to make this plan possible?

Related Discussions:- Quantitative

Area of polygons, ho we can find the area of diffrent types of polygon

ho we can find the area of diffrent types of polygon

Arithmetico geometric progression, find the sum of the following series upt...

find the sum of the following series upto n terms: 1*2+2*4+3*8+4*16+.....

Introduction To Numerical Methods & Matlab, Can you help me with the course...

Can you help me with the coursework i have in Matlab?

Chanllenge, a pizza driver delivered 27 pizzas in one night he delivered mo...

a pizza driver delivered 27 pizzas in one night he delivered more then one pizza to only one house . every other house he only delivered pizza to 18 houses . how many pizzas did he

Example of union of sets, Need help, please anybody solve this: Consider...

Need help, please anybody solve this: Consider the universal set T and its subsets A, B and C underneath as: T = {a, b, c, d e, f} A = {a, d} B = {b, c, f} C = {a, c

Pde, i find paper that has sam my homework which i need it, in you website...

i find paper that has sam my homework which i need it, in you website , is that mean you have already the solution of that ?

Addition of like terms with same signs, Case 1: Suppose we are given...

Case 1: Suppose we are given expressions like 3abc and 7abc and asked to compute their sum. If this is the case we should not worry much. Because adding like exp

Items price list, what is the unit price of 6.5 cups of pizza sauce?

what is the unit price of 6.5 cups of pizza sauce?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd