Pricing ATM Machines, Microeconomics

Assignment Help:
A bank in a medium-sized midwestern city, Firm X, currently charges $1 per transaction at its ATMs. To determine whether to raise price, the bank managers experimented with a number of higher prices (in 25-cent increments) at selected ATMs. The marginal cost of an ATM transaction is $0.50.
ATM Fee Usage
$2.00 1,000
$1.75 1,500
$1.50 2,000
$1.25 2,500
$1.00 3,000
What ATMfee should the bank charge?

Related Discussions:- Pricing ATM Machines

Demand, factors influencing the conditions of demand for a given product

factors influencing the conditions of demand for a given product

Determine the efficient amount of refrigerant, The marginal benefit of a re...

The marginal benefit of a refrigerant in a production process (the producer's willingness to pay for its use) is 100-5Q.  The marginal damage from the use of the refrigerant on the

Willingness to pay, Suppose one were asked to recommend a price for the out...

Suppose one were asked to recommend a price for the output of a proposed downtown parking garage, so that the project would have as large a Net Present Value as possible.  In this

Total, Compare and contrast the different measures of revenue

Compare and contrast the different measures of revenue

Nash equilibrium, Define Nash equilibrium and explain with the help of the ...

Define Nash equilibrium and explain with the help of the game ''prisoner''s dilemma''.

Describe the price of monopolistic competition, Perfect competition and mon...

Perfect competition and monopoly are rarely found in the real world and thus they do not represent, for the most part, the actual market situations. Therefore, the conclusions whic

Features of monopolistic competition, Features of monopolistic competition:...

Features of monopolistic competition: Large number of firms in the industry. There are many small firms each supplying only a small share of the total market output. Hence, no

Draw the budget line, Assume you go to the market to buy apples (x1) and or...

Assume you go to the market to buy apples (x1) and oranges (x2) and discover that the price of apples is 1 euro per unit and the price of oranges is 1 per unit when you buy less th

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd