Open belt drive, Mechanical Engineering

Assignment Help:

Open belt drive:

An open belt drive connects the two pulleys 120cm and 50cm diameter on parallel shafts which are apart 4m. The maximum tension in belt is 1855.3N. Coefficient of the friction is 0.3. The driver pulley having diameter 120cm runs at 200rpm.
Calculate
(i) The power transmitted
(ii) Torque on each shafts.

Sol: Given data:

D1  = Diameter of the driver = 120cm = 1.2m

R1  = Radius of the driver = 0.6m

N1  = Speed of the driver in R.P.M. = 200RPM

D2  = Diameter of the driven or Follower = 50cm = 0.5m

R2  = Radius of the driven or Follower = 0.25m

X = Distance between the centers of two pulleys = 4m

µ = Coefficient of friction = 0.3

T1  = Tension in the tight side of the belt = 1855.3N Calculation for power transmitting:

Let

P = The maximum power transmitted by belt drive

= (T1-T2).V/1000 KW                                                                                                       ...(i)

Here,

T2  = Tension in slack side of belt

V = Velocity of the belt in m/sec.

= pDN/60 m/sec, D is in meter and N is in Rotation per minute                                                ...(ii)

For T2,

We use relation Ratio of belt tension = T1/T2  = eµθ                                                                                              ...(iii)

But angle of contact is not given,

let

θ = Angle of contact and, θ = Angle of lap

for the open belt, Angle of contact (θ) = P - 2a                                                                               ...(iv)

Sina = (r1  - r2)/X = (0.6 - 0.25)/4

a = 5.02°                                                                                                                             ...(v)

By using the equation (iii),

θ = P - 2a = 180 - 2 X 5.02 = 169.96°

= 169.96° X P/180 = 2.97 rad                                                                                ...(iv)

Now by using the relation (iii)

1855.3/T2 = e(0.3)(2.967)

T2 = 761.8N                                                                                                                        ...(vii)

For finding velocity, using equation (ii)

V = (3.14 X 1.2 X 200)/60 = 12.56 m/sec                                                              ...(viii)

For finding Power, using the equation (i)

P = (1855.3 - 761.8) X 12.56

P = 13.73 KW                                                            .......ANS

We know that,

1. Torque exerted on driving pulley = (T1  - T2).R1

= (1855.3 - 761.8) X 0.6

= 656.1Nm                                                               .......ANS

2. Torque exerted on driven pulley   = (T1  - T2).R2

= (1855.3 - 761.8) X 0.25

= 273.4.1Nm                                                            .......ANS


Related Discussions:- Open belt drive

Laser sources-carbon dioxide (co2) lasers, Carbon Dioxide (CO 2 ) Lasers ...

Carbon Dioxide (CO 2 ) Lasers   The CO 2 laser is a gas discharge device and it operates by electric excitation of an active medium that is a mixture of helium, nitrogen an

Optimal feeder geometry, PART A A new process plant for ore processing ...

PART A A new process plant for ore processing is currently being planned. The design is only in the first stage. However, three requirements have already been clearly stated:

A circumferential fin rectangular profile is constructed , A circumferentia...

A circumferential fin rectangular profile is constructed of Cu and surrounds a tube having a diameter of 1.25 cm.  The fin length is 6 mm and its thickness is 0.3 mm. The fin is ex

Compute depth of yielding in the hollow shaft, Compute depth of yielding in...

Compute depth of yielding in the hollow shaft: A solid shaft 80 mm diameter is solid for a certain length from one end but hollow for the remaining length along inner diameter

Find the cycle efficiency, Develop an EES Code for a Rankine cycle with reh...

Develop an EES Code for a Rankine cycle with reheat and with 2 open feedwater heaters.  The cycle is shown below:  Use the following conditions: 1.  700 psi, 850F 2.  500

Stress concentration factor, 1. Write a short note (not more than half A4 p...

1. Write a short note (not more than half A4 page) on your understanding on St. Venant's Principal for your engineering design analysis. 2.  Estimate the " Stress Concentration

Explain the tool signature, Explain the Tool Signature The tool angles ...

Explain the Tool Signature The tool angles have been standardized by the American standards association. The seven important elements comprise the signature of the cutting tool

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd