Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
In multiplication and division we have
1) Suggested ways of conveying the meaning of multiplication and division to children.
These operations have to be taught as an activity first, in concrete contexts.
2) Discussed ways of helping children acquire the ability to use related terminology.
3) Listed the different types of situations in which children would use multiplication and division.
4) Emphasised that the algorithms for these operations need to be introduced with a lot of activities.
Throughout this unit we have discussed many child-centred, activity-oriented approaches for teaching multiplication and division. We hope this discussion encourages you to evolve more such activities and try them out with children.
If there are (2n+1)terms in an AP ,prove that the ratio of the sum of odd terms and the sum of even terms is (n+1):n Ans: Let a, d be the I term & Cd of the AP. ∴ ak =
The price of heating oil rose from $1.10 per gallon to $1.43 per gallon. What is the percent of increase? The price of heating oil rose $0.33 ($1.43 - $1.10 = $0.33). To ?nd ou
how to write assignment of the application of differentiation in science
Let R be the relation on S = {1, 3, 6, 9, 27} defined by aRb iff a|b. (a) Write down the matrix of R. (b) Draw the digraph of R. (c) Explain whether R is reflexive, irrere
A car travels at a rate of (4x2 - 2). What is the distance this car will travel in (3x - 8) hours? Use the formula distance = rate × time. Through substitution, distance = (4x2
47x+33y=143
Probability of A is 85% Probability of B is 45% Probability A and B 56% What is the probability of not either A or B?
Proves of power sets,union ,interstection ,relwtion
Write an octave program that will take a set of points {x k , f k } representing a function and compute the derivative at the same points x k using 1. 2-point forward dierence
if oranges cost $2.40 a dozen, how much do 2 oranges cost?
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd