Isaac, Algebra

Assignment Help:
1. Isaac goes to an amusement park where tickets for the rides cost $10 per sheet and tickets for the shows cost $15 each.
a. Write an expression that describes the amount of money Isaac will spend if he buys x sheets of the tickets for rides and y tickets for shows.
b. Evaluate the expression to find the total price that Isaac will pay if he buys 5 sheets of tickets for rides and 3 tickets for shows.

Related Discussions:- Isaac

Vectors, Any vector space V satisÖes the ten axioms, among which the last o...

Any vector space V satisÖes the ten axioms, among which the last one is: "for any vector * u 2 V; 1 * u = * u; where 1 is the multiplicative identity of real numbers R:" Discuss th

Dayana, a group of circus tickets cost $12 for your 3 children.if your chil...

a group of circus tickets cost $12 for your 3 children.if your children invite a total of 7 friends you can get a discount and the total would be $30. what is the rate of change?

Word problem with three variables, Three students were participating in a s...

Three students were participating in a school''s fundraiser. The first student sold 2 candy bars, 7 pies, and 3 cookie dough. The second student sold 10 candy bars, 2 pies, and 2 c

Fraction, a carpenter had a 20 ft piece of lumber which he cut into 3 piece...

a carpenter had a 20 ft piece of lumber which he cut into 3 pieces. one piece was 7 1/3 ft long and other was 6 1/2 ft long. how long was the remaining piece?

Find the points of intersection points algebraically, The Exeter Company pr...

The Exeter Company produces two basic types of dog toys. Two resources are crucial to the output of the toys: assembling hours and packaging hours. Further, only a limited quantity

Math, i am in 6th grade..... and just test prep

i am in 6th grade..... and just test prep

Inequalities, Nicole has just finished writing a research paper. She has ...

Nicole has just finished writing a research paper. She has hired a typist who will type it. The typist charges $3.50 per page if no charts or graphs are used and $8.00 per pag

., what the hell is the problem to this solution .

what the hell is the problem to this solution .

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd