Inventory valuation, Accounting Basics

Assignment Help:

The Kauai Surf Company sells high-end surfboards to tourists.  The inventory is purchased from a manufacturer in Honolulu.                                                                                                           

At the beginning of 2010, the company had 20 surfboards on hand which they had purchased at a cost of $50 each.  During 2010, they purchased an additional          40 surfboards at a cost of $60 each on June 12 and another 70 surfboards at a cost of $80 each.  At the end of the year, there were 30 unsold urfboards in ending inventory.  The company uses the periodic method of inventory.                                                                                   

For each of the following inventory valuation methods, determine (a) the ending            inventory value and (b) the cost of goods sold:                                                                                        

a) FIFO                                                                 

b) LIFO                                                                 

c) Weighted Average Cost                                                                          

                                                                Amount in $                      

Answers:                             Units (a)               cost price per unit (b)     Total cost (a*b)                

                Opening inventory          20           50           1000                      

                Purchased           40           60           2400                      

                Purchased           70           80           5600                      

                Total      130                         9000                      

                Less: Closing stock           30                                                          

                Sales      100                                                        

a)            Under FIFO                                                                        

 

                Computation of Cost of goods sold and closing inventory:                                            

                                                                Amount in $                      

                                Units (a)               cost price per unit (b)     Total cost (a*b)                

                Cost of goods sold           20           50           1000                      

                                40           60           2400                      

                                40           80           3200                      

                                                                6600                      

 

                Closing inventory             30           80           2400      

b)            Under LIFO                                                                        

 

                Computation of Cost of goods sold and closing inventory:                                            

                                                                Amount in $                      

                                Units (a)               cost price per unit (b)     Total cost (a*b)                

                Cost of goods sold           70           80           5600                      

                                30           60           1800      

                                                                7400      

                Closing inventory             10           60           600                        

                                20           50           1000                      

                                                                1600                      

c)            Under Weighted average method          

                Computation of Cost of goods sold and closing inventory:                                            

                                                                Amount in $                      

                                Units (a)               cost price per unit (b)     Total cost (a*b)                

                Opening inventory          20           50           1000                      

                Purchased           40           60           2400                      

                Purchased           70           80           5600                      

                Total      130                         9000                      

                Therefore weighted average cost per unit =9000/130                                    

                                                                         69.23                                           

                Cost of goods sold           =69.23*100                            6,923.08                                          

                Closing inventory             =69.23*30                              2,076.92           


Related Discussions:- Inventory valuation

Prepare a capital investment appraisal analysis, XYZ plc provides engineeri...

XYZ plc provides engineering and consultancy services to the oil and gas industry.  Over the past few years, they have incurred expenditure of £1m researching and developing a new

The percentage analysis of changes of corresponding items, The percentage a...

The percentage analysis of changes of corresponding items in comparative financial statements is referred to as horizontal analysis. A. True B. Fals

How accounting helps in internationalisation of businesses, How accounting ...

How accounting helps in Internationalisation of businesses Internationalisation of businesses has created a need for accounting rules to have an international reach. It can no

Weakness in internal control of procedure for purchase, You have been engag...

You have been engaged internal auditor by the management of Alden proprietary limited to review its internal control over the purchases, receipt, storage and issue of raw material.

JOURNALS., CALCULATIONS VARIOUS QUESTIONS

CALCULATIONS VARIOUS QUESTIONS

Which of the following about debits and credits is false, Which of the foll...

Which of the following about debits and credits is false? A. Credits increase revenues, gains and bonds payable B. Debits increase salaries expense and prepaid expenses (prepayment

Proprietorship , After adjustments and the closing of revenue and expense a...

After adjustments and the closing of revenue and expense accounts at February 28, 2015, the end of the first full year of operations, the income summary account has a credit balanc

What is uses of purchases journal, What is uses of Purchases journal ...

What is uses of Purchases journal Purchases journal (SPECIAL JOURNAL) Used to record only credit purchases of merchandise-may be only one column which is posted to two accou

Explain in detail about the merchandise inventory, Explain in detail about ...

Explain in detail about the MERCHANDISE INVENTORY Cost of merchandise purchased during an accounting period is debited to Purchases account. To determine VALUE of the goods on

Role of government in a mixed economy, Government: In a mixed economy this...

Government: In a mixed economy this is seems to be the duty of the Government to direct the operation of the economic system in that a way which it subseries the general good. Con

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd