How several miles did joe walk altogether, Mathematics

Assignment Help:

Joe walked 2 1/2 miles to school, 1/3 mile to work, and 1 1/4 miles to his friend's house. How several miles did Joe walk altogether?

To find out the total distance walked, add the three distances together using a common denominator of 12; 2 6/12 + 4/12 +1 3 /12 = 3 / 13/12 which is simplified to 4 ½.

 


Related Discussions:- How several miles did joe walk altogether

Write first-order formulas over the relational symbols, Consider the unary ...

Consider the unary relational symbols P and L, and the binary relational symbol On, where P(a) and I(a) encode that a is a point and a (straight) line in the 2-dimensional space, r

Addition involving negative numbers, Q. Addition Involving Negative Numbers...

Q. Addition Involving Negative Numbers? Ans. When you add together positive and negative numbers, there are essentially three possibilities that you can encounter. Let's e

One tailed test, One Tailed Test It is a test where the alternative hy...

One Tailed Test It is a test where the alternative hypothesis (H 1 :) is only concerned along with one of the tails of the distribution for illustration, to test a business co

Bits, What is the largest number (in decimal) that can be made with 6 bits?...

What is the largest number (in decimal) that can be made with 6 bits?

Sum, what is an equation for circle?..

what is an equation for circle?..

Factors or multiples, long ago, people decided to divide the day into units...

long ago, people decided to divide the day into units called hours. they choose 24 as the number of hours in one day. why is 24 a more convenient choice than 23 or 25?

Applications of derivatives rate change, Application of rate change Bri...

Application of rate change Brief set of examples concentrating on the rate of change application of derivatives is given in this section.  Example    Find out all the point

What did she pay per pound, Mona purchased one and a half pounds of turkey ...

Mona purchased one and a half pounds of turkey at the deli for $6.90. What did she pay per pound? Divide the cost of the turkey by the weight; $6.90 ÷ 1.5 = $4.60.

Postage stamp problem, Explain Postage Stamp Problem solving tehcnique? Wha...

Explain Postage Stamp Problem solving tehcnique? What is Postage Stamp Problem?

Managment Science, Classify models based on the degree of their abstraction...

Classify models based on the degree of their abstraction, and provide some examples of such models.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd