Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
High - Low Method of Cost Estimation
Now, cost estimation is based upon the relationship between past level and past cost of activity. Variable cost is based on the relationship between costs at the lowest level of activity and the highest level of activity. The difference in cost among low and high activity level is considered to be the net variable cost from that the unit variable cost can be computed by dividing it with the change in output level. This is shown underneath as:
"Total Variable Cost = Cost at high activity level - Cost at low activity level"
Hence,
Unit Variable cost = Variable cost/ Output Units
= (Cost at high level activity - cost at low level activity)/ (Units at high activity level - units at low activity level)
The variable cost per unit so estimated forms the 'b' of the straight line equation stated earlier. Via substituting 'b' into the equation, we can acquire 'a', the fixed cost.
equity ratio?
Effects of differential cost analysis in decision making
budget preparation
visual fit cost estimation
Fosson Furniture uses a process cost system to account for its chair factory. Beginning inventory consisted of 5,000 units (100% complete as to material, 55% complete as to labor)
How would I calculate the debt amortization for a bond issued at discount with a maturity of 12 years, market interest rate at issue 10% annually, 5% semi annually, and has a state
Students will prepare a Comprehensive Master Budget and Budgeted Financial Statements for Earrings Unlimited for the three-month period ending June 30. This includes: Sales Budg
Production of a particular product costs $50 per material, $80 per labour and variable overhead is 75% of labour cost. If the selling price per unit is $230 and fixed cost amounts
WORKED EXAMPLES OF EXPECTED CASH COLLECTIONS PATTERNS
The follow data relates ot year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dire
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +1-415-670-9521
Phone: +1-415-670-9521
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd