help, Cost Accounting

Assignment Help:
) Ialani Corp. uses a job order costing system for the yachts it constructs. On September 1, 2010, the company had the following account balance:
Raw material inventory 332400
Work in process inventory 1512600
Cost of goods sold 4864000

On September 1, the three jobs in Work in process inventory has the following balance:
Job# 75 586400
Job# 78 266600
Job# 82 659600

The following transitions occurred in September:
Sept. 1 purchased 1940000 of raw material on account
Sept. 4 issued 1900000 of raw material as follows: job 75, 289600; job 78, 252600; job 82, 992200; job 86, 312400; and indirect material 53200
Sept. 15 Prepared and paid the 757000 factory payroll for September 1-15. Analysis of this payroll showed the following information:
Job 75 9660 hours 84600
Job 78 26320 hours 267200
Job 82 20300 hours 203000
Job 86 10280 hours 110800
Indirect labor hours 91400
Sept. 15 On each payroll date, Ialani Corp. applies manufacturing overhead to jobs at a rate of 12.50 per direct hour
Sept. 15 Job 75 was completed, accepted by the customer, and billed at a selling price of cost plus 30 percent. Selling prices are rounded to the nearest whole dollar.
Sept. 20 Paid the following monthly factory bills: utilities 39600;rent 70600 and accounts payable (accrued in August) 196800
Sept. 24 Purchased raw material on account, 624000
Sept. 25 Issued 772200 of raw material as follows: job 78, 154800; lob 82, 212600; job 86, 349000; and indirect material, 55800
Sept. 30 Recorded additional factory overhead costs as follows: depreciation, 809000; expired prepaid insurance, 165400; and accrued taxes and licenses 232400
Sept. 30 Recorded and paid the factory payroll for September 16-30 of 714400. Analysis of the payroll follows:
Job 78 8940 hours 177400
Job 82 13650 hours 228400
Job 86 9980 hours 243600
Indirect labor wages 65000
Sept. 30 Applied overhead for the second half of the month to jobs
a) Journalize the September transactions
b) Use T-accounts to post the information from the journal entries in (a) to the job cost subsidiary accounts and to general leger accounts
c) Reconcile the September 30 balances in the subsidiary ledger with the Work in Process Inventory account in the general ledger
d) Determine the amount of under-applied or over applied-overhead for September

Related Discussions:- help

Answer, Chen Enterprises purchased 67,000 pounds (cost = $616,400) of direc...

Chen Enterprises purchased 67,000 pounds (cost = $616,400) of direct material to be used in the manufacture of the company''s only product.

Explanation of total cost line, Total costs include both variable costs and...

Total costs include both variable costs and fixed costs. Variable costs are costs which can beeasily identified or related to a cost per unit or activity level of some kind for exa

Calculate the weighted average cost of capital, A company is investigating ...

A company is investigating the effect on its cost of capital with respect to the tax rate. Suppose there is a capital structure of 20% debt, 10% preferred stock, and 70% common sto

External sources of funds, These sources of funds are resources increased f...

These sources of funds are resources increased from outside the organization to augment funds availability for any of the utilizations to be discussed later. Generally, there are o

Produce a revenue statement, XYZ Co. manufactures automation machinery acco...

XYZ Co. manufactures automation machinery according to customer specifications.  The company is relatively new and has grown each year.  XYZ Co. operated at about 75% of practical

Principles of incremental revenue and relevant costs, Shortflower Ltd curre...

Shortflower Ltd currently publishes, prints and distributes a range of catalogues and instruction manuals. The management has now decided to discontinue printing and distribution a

QUESTION AND ANSWER, question and answer: XYZ trading purchased 6,850 killo...

question and answer: XYZ trading purchased 6,850 killos of material at a total cost of 21,920.00. The material price variance was 1,370.00 favorable. The standard price per killo w

Calculate cost of goods sold under throughput costing, The follow data rela...

The follow data relates ot year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dir

Calculate the optimal re-order quantity, Mr. Marley is a wholesaler who buy...

Mr. Marley is a wholesaler who buys and sells a wide range of products, one of which is the Laker. Mr. Marley sells 24,000 units of the Laker each year at a unit price $20. Sales o

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd