free radical polymerisation, Chemistry

Assignment Help:
#ques(a) Given the values below, calculate the concentration of benzoyl peroxide required to prepare polystyrene with a number average molar mass of 400,000 by bulk free radical polymerisation at 60°C, assuming all termination is by combination.

f = 0.6

kd=2×10-6 s-1

kp= 341 M-1 s-1

kt=4×107 M-1s-1

density of styrene = 880 kg m-3.

(b) Calculate the initial radical concentration and initial rate of polymerisation for this reaction.

(c) Given the values below for the activation energies of benzoyl peroxide dissociation, styrene propagation, and styrene termination, and assuming all other parameters remain constant calculate the number average molar mass, initial radical concentration, and initial rate of polymerisation if the reaction is run at 66°C rather than 60°C.

EA dissociation = 115 kJ mol-1

EA propagation = 34 kJ mol -1

EA termination = 10 kJ mol-1tion..

Related Discussions:- free radical polymerisation

Descriptive chemistry.., what is the difference between the allotrope and p...

what is the difference between the allotrope and polymorphs

Explain the heating curve for water, Q. Explain the Heating curve for water...

Q. Explain the Heating curve for water? Ans. When a substance is heated, it undergoes several phase changes. A heating curve is a diagram which illustrates the phase chan

Mono carboxylic acid, #question.what is chemical structures and names of fi...

#question.what is chemical structures and names of first 20 mono carboxylic acid? .

Continuous lime-soda process, Q. Describe Lime-soda method for softening ...

Q. Describe Lime-soda method for softening of hard water. Discuss the advantages of the process and the chemistry involved in it.

Nitroalkanes, why nnitroalkanes are highly polor compounds*

why nnitroalkanes are highly polor compounds*

The shape of p -orbital is, The shape of P -orbital is : (1) Elliptical ...

The shape of P -orbital is : (1) Elliptical (2) Spherical  (3) Dumb-bell (4) Complex geometrical Ans: Dumb-bell

100 questions, The mass of CaCl2 (molar mass= 111.0) required to prepare 75...

The mass of CaCl2 (molar mass= 111.0) required to prepare 75.00 milliliters of a 2.000 molar solution of this salt is?

Define and classify alkanes, Question 1 Write a short note on the followin...

Question 1 Write a short note on the following Photoelectric effect Transition Elements Hydrogen bonding Standard entropy Question 2 What are aromatic acids

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd