Find what is the labour productivity per dollar, Operation Management

Assignment Help:

Klein Karpet cleaned 65 rungs in October, consuming the following resources: Labour: 520 hours at$13 per hour Solvent: 100 gallons at $5 per gallon Machine rental: 20 days at $50 per day a) what is the labour productivity per dollar? b) What is the multifactor productivity?


Related Discussions:- Find what is the labour productivity per dollar

Draw a schematic layout, The flow of materials through eight departments. E...

The flow of materials through eight departments. Even though the table shows flows into and out of the different departments, assume that the direction of flow is not important. In

Explain an increased velocity in sensing and responding, Discuss an example...

Discuss an example of an unknown-unknown risk that proved damaging to a supply chain. Explain how the following strategies might have mitigated this risk: • Investment in redund

Change Management in Process/Systems?, main principles of project managemen...

main principles of project management aiding the operations manager/manageress in introducing change to the process/system?

Relationship that exist among companies and profit motives, Explain the rel...

Explain the relationship that exist between companies, profit motives, competition and private property.

Explain maturity of a bond, What is the yield to maturity of a bond that pa...

What is the yield to maturity of a bond that pays an 3% coupon rate, matures in 15 years, and is currently selling for $850? a.) 8.75% b.) 4.37% c.) 4.39% d.) 17.50%

Calculate mad for each forecast, Weekly sales of copy paper at Cubicle Supp...

Weekly sales of copy paper at Cubicle Suppliers are in the table below. Forecast week 8 with a three-period moving average and with a four-period moving average. Compute MAD for ea

What is the relationship among companies and profit motives, What is the re...

What is the relationship between companies, profit motives, competition and private property?

Explain what is the breakeven point for each oven, The owner of a pizza pla...

The owner of a pizza place is considering a new oven in which to bake the pizzas. Oven type A can handle 25 pizzas per hour. The fixed costs associated with oven A are $10,000 and

Explain evaluation or rewards systems a source of conflict, How are differe...

How are different evaluation or rewards systems a source of conflict?

Linear programing, Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces ...

Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces to kinds of popular dark chocolate bars. the banana and coffee. the banana bar costs 0.22 to make and sells of 0.35, where a

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd