Find the values of a and b, Mathematics

Assignment Help:

The midpoint of the line joining (2a, 4) and (-2, 3b) is (1, 2a +1).Find the values of a & b. (Ans: a = 2, b = 2)

Ans :  A(2a, 4)           P(1, 2a + 1)                 B(-2, 3b)

2a - 2/2 = 1   & 4 + 3b/2 = 2a +1

We get a = 2 & b = 2.

 


Related Discussions:- Find the values of a and b

Calculate the price of the horseracing track, There are five horseracing tr...

There are five horseracing tracks in Kentucky. The Kentucky legislature allows only one track to be open at a time. How does this restriction affect the price the track can charge

Evaluate limit in l''hospital''s rule form, Evaluate the below given limit....

Evaluate the below given limit. Solution Note as well that we actually do have to do the right-hand limit here. We know that the natural logarithm is just described fo

Functions, the function g is defined as g:x 7-4x find the number k such tha...

the function g is defined as g:x 7-4x find the number k such that kf(-8)=f- 3/2

LINEAR PROGRAMMING, Richland Health has three hospitals in the greater Tamp...

Richland Health has three hospitals in the greater Tampa, Florida area. Demand for patient services varies considerably during the fall and winter months due to the temporary influ

Solid mensuration, given dimensions: 130cm, 180cm, and 190cm is to be divid...

given dimensions: 130cm, 180cm, and 190cm is to be divided by a line bisecting the longest side shown from its opposite vertex. what''s the area adjacent to 180cm? ;

Math, what is quantity ?

what is quantity ?

Convert to scientific notation, 1 . If someone is 20 years old, deposits $3...

1 . If someone is 20 years old, deposits $3000 each year into a traditional IRA for 50 years at 6% interest compounded annually, and retires at age 70, how much money will be in th

Geometry, if each tile with aside that measures one foot, how many tiles wi...

if each tile with aside that measures one foot, how many tiles will be needed?

What did she pay per pound, Mona purchased one and a half pounds of turkey ...

Mona purchased one and a half pounds of turkey at the deli for $6.90. What did she pay per pound? Divide the cost of the turkey by the weight; $6.90 ÷ 1.5 = $4.60.

Coin problem, Explain Coin Problem? How to resolve Coin Problem? Explain br...

Explain Coin Problem? How to resolve Coin Problem? Explain brief...

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd