Find out the present value, Basic Statistics

Assignment Help:

The present value (price) formula for a coupon bond is:

PV = C/(1+i) + C/(1+i)2 + ... + C/(1+i)n + F/(1+i)n

Part a

The present value (price) formula for a zero coupon bond is:

 PV = F/(1+i)n

Plugging in the given information,

 Price = $1000/(1+0.1)15 = $239.39

Thus the price of the fifteen-yr zero coupon bond is $239.39.

Part b

Semiannual coupon = 6%*$500/2 = $15

Plugging in the given information,

Price = $15/(1+(0.1/2)) + $15/(1+(0.1/2))2 +..... + $15/(1+(0.1/2)6 + $500/(1+(0.1/2)6 = $449.24

Thus the price of the three-yr semiannual 6% coupon bond is $449.24.


Related Discussions:- Find out the present value

Find confidence interval, A sample of 40 golfers showed that their average ...

A sample of 40 golfers showed that their average on a particular course was 94 with a standard deviation of 6. a. Find the 95% confidence interval of the mean score for all golf

Variance, V ariance A measure of dispersion the variance represents...

V ariance A measure of dispersion the variance represents the average distance from any given observation in a series to the mean of that series in the units squared.

What is single entry system?, 1. What is Single Entry System? Ans. In...

1. What is Single Entry System? Ans. In Accounting, The program under which only one part of entrance or bookkeeping go is registered is known as single Entry System, they ar

Full and restricted models - testing research hypotheses, 1. Suppose you ar...

1. Suppose you are given a dataset that consists of a random sample of tasters, on which the following variables were obtained: (y) Zpref = taste preference for green beans stor

Marginal costing , HOW DO U CALCULATE VARIABLE SELLING AND ADMINISTRATIVE ...

HOW DO U CALCULATE VARIABLE SELLING AND ADMINISTRATIVE EXPENSES IF GIVEN MARKETING COSTS ADVERTSING P6000 PER MONTH SALES PERSONNEL SALARIES AND COMMISSION R 80000 PER MONTH PLUS

Probability, Consider the two events A and B with P(A) = 0.4 and P(B) = 0.3...

Consider the two events A and B with P(A) = 0.4 and P(B) = 0.3. (a) If A and B are independent then compute the probability that Both A and B happen

Internal rates of return , A consumer product firm finds that its brand of ...

A consumer product firm finds that its brand of laundry detergent is losing market share, so it decides that it needs to "freshen" the product. One strategy is to maintain the curr

What is prime cost, What is prime cost? Primary price is the combin...

What is prime cost? Primary price is the combination of a manufactured item's expenditures of immediate materials and immediate labor. In other words, prime price represent

Probabilities, What is the probability of selecting exactly one red and one...

What is the probability of selecting exactly one red and one blue fish (Total red is .479 and total blue is .521 and total of both is 1.000) I cannot figure out the formula or how

Balance of payments and mobility of labor & capital, Balance of Payments, M...

Balance of Payments, Mobility of Labor and Capital, Trade and Wages Balance of Payments 1. Will a country running a trade deficit import or export capital?  Explain. 2.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd