Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
a) Gross profit = $500,000 and Expenses = $100,000 for Year 2.
b) Year 2 GPM = $500k / $1,000k = 50.0%
Year 1 GPM = $400k / $850k = 47.05%
Year 2 NPM = $400k / $1,000k = 40.0%
Year 1 NPM = $360k / $850k = 42.35%
The Year 2 GPM figure shows that for every $100 of sales, $50 is gross profit. The Year 2 NPM figures prove that for each $100 sold, $40 is generated as net profit. While the GPM has improved, NPM (the relatively more important figure for profitability) has declined; due to the large increase in expenses from $90K to $100,000 (11.1% increase). Overall, these figures show healthy profitability at JKL Ltd, although barely limited information is provided.
c) Definition of profitability (not profit): Profitability ratios examine the profit of a firm in relation to other figures, such as sales returns in order to assess the monetary performance of the business. Further information might include: forecast profits and sales figures; or the amount of capital invested in the firm. Other information could include the analysis-off and use:
Foreign Exchange Rates The proportional value of one currency to other, used to exchange currency from one denomination to another. For example, one British pound is wort
Q.What is a Hedge Fund? A Hedge Fund is a fund established by one or else several partners with net worth of at least $1 million (although this maybe falling). It uses long as
Question 1: (a) Briefly explain the Electronic Data Interchange (EDI), and list the benefits of EDI. (b) List and describe the main components of MACSS. (c) Explain brief
er diagram
Q. Explain the Adjusting Journal Entry? Adjusting Journal Entry - An accounting entry made into a subsidiary ledger known as the Generaljournal to account for a periods changes
Examine about Environmental (external) analysis "A study that considers potential environmental effects during planning phase before an investment is made or an operation start
Determination of spread Daily interest rate = 5.11/ 365 = 0.014% per day Variance of cash flows = 1000 × 1000 = $1000000 per day Transaction cost = $18 per transaction
Normal 0 false false false EN-IN X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
When a set of predetermined liabilities are given, the investor must construct a non-callable bond portfolio of homogeneous ratings by considering certain characteris
Talbot Enterprises recently reported an EBITDA of $8 million and net income of $2.4 million. It had $2.0 million of interest expense, and its corporate tax rate was 40%. What was i
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd