Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q. Evaluate Nominal wages?
Nominal wages
W = (W/P).P
The nominal wage is equal to the real wage times the price level.
Because the real wages W/P is determined in labor market and P is determined by quantity theory of money, we can also determine nominal wage in classical model: W = (W/P).P. From the labor market, Say's Law and quantity theory, now we have determined W, P, Y and L. We can also illustrate how all these four are determined concurrently:
Figure: Determination of W, P, Y and L
We will continue with the familiar demand curve homework the previous section Let the market demand for goods be with a linear curve: (p =A q D /10), where it is known
Describe in short about Money "Money" in economics is actually not as simple to understand as you may think and many use the term money in a way inconsistent with how it's defi
Consider the following macroeconomic model: Y = C + I + G + NX C = 100 + 0.8 YD I = 300 - 1000 i NX = 195 - 0.1 Y - 100 (E.R.) E.R. = 0.75 + 5 i M = ( 0.8
Need answers for problems after chapters 10, 11 & 12 for Macroeconomics in Aplia.com. Need today or tomorrow. Can you help?
The managers of Firm A recommend that Firm A purchase Firm B because the purchase will diversify the business of Firm A. Diversification of risks is a desirable strategy for indivi
Because of high production-changeover time and costs, a director of manufacturing must convince management that a proposed manufacturing method reduces costs before the new method
For the United States, the mean monthly Internet bill is $32.79 per household (CNBC, January 18, 2006). A sample of 50 households in a southern state showed a sample mean of $30.63
(Consumer Price Index)Given the following data, what was the value of the consumer price index in the base year? Calculate the annual rate of consumer price inflation in 2013 in ea
How have you responded to increases in the price of gasoline over the past few years? How would you respond if the price of gasoline doubled over the next two years? What alternati
Suppose that a grocery store buys milk for $2.10 and sells it for $2.60. If the milk gets old then the grocery store can sell their unsold milk back to their wholesaler for $0.60 (
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd