Elementary row operations, Mathematics

Assignment Help:

Anne, Betty and Carol went to their local produce store to buy some fruit. Anne bought one pound of apples and two pounds of bananas and paid $2.11. Betty bought two pounds of apples and one pound of grapes and paid $4.06. Carol bought one pound of bananas and two pounds of grapes and paid $4.45.

 (a) Let x = price of a pound of apples, y = price of a pound of bananas and z = price of a pound of grapes. Write out 3 linear equations representing the purchases of Anne, Betty and Carol.

(b) Write out the augmented matrix for your system of 3 linear equations of part (a).

(c) Use elementary row operations to row reduce the augmented matrix of part (b) to a reduced row-echelon matrix.

 (d) What is the price per pound for each of the three fruits?


Related Discussions:- Elementary row operations

Percentage, At an office, the manager earns 40% more than a first year empl...

At an office, the manager earns 40% more than a first year employees. The employee earns what fraction of the manager earnings?

Detremine the rectilinear distance, Rectilinear Distance (Total Travel Dist...

Rectilinear Distance (Total Travel Distance per Day Using Rectilinear Distance): It can be computed through using following formula: d(X, Pi) = |x - ai| + |y - bi| (Source: T

Prove asymptotic bounds for recursion relations, 1. (‡) Prove asymptotic b...

1. (‡) Prove asymptotic bounds for the following recursion relations. Tighter bounds will receive more marks. You may use the Master Theorem if it applies. 1. C(n) = 3C(n/2) + n

Write the equation of a circle, Example    Write down the equation of a cir...

Example    Write down the equation of a circle  alongwith radius 8 & center ( -4, 7 ) . Solution Okay, in this case we have r =8 , h = -4 and k = 7 thus all we have to do i

#Famous Numbers Exercise, Euler''s Constant (e) Approximate the number to t...

Euler''s Constant (e) Approximate the number to the one hundredth, one ten-thousandths, and one one-hundred-millionth.

How much, If one acre costs $2500 how much does .39 of an acre cost

If one acre costs $2500 how much does .39 of an acre cost?

Discovery, i have discovered a formula for finding the radius at any point ...

i have discovered a formula for finding the radius at any point of the graph have i done a good job

Core concepts, what are the core concept of marketing

what are the core concept of marketing

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd