Electromagnetic waves, Physics

Assignment Help:

Find amplitude of electric field ina parallel beam of light of intensity 2W/m2

Ans:

Given that intensity I=power/area=2W/M2

by using this formula :intensity I=(Emax^2/2c mue not)

from that Emax=magnitude of electric field

c=velocity of light=3*10^8m/sec

mue not =4pi*10^-7

Emax=38.82 N/m


 


Related Discussions:- Electromagnetic waves

Sky, why sky is blue?

why sky is blue?

., 100 =6=4=9=7=9

100 =6=4=9=7=9

Work and energy, WORK AND ENERGY   1.  Work can be defined as: the f...

WORK AND ENERGY   1.  Work can be defined as: the force applied in direction of displacement ×.  This means that if the force F acts at an angle θ with respect to the direct

Magnetism, when a soft iron piece is buried under the surface of earth in t...

when a soft iron piece is buried under the surface of earth in the north south direction why the iron piece show properties of a magnet

Measuring with a micrometer caliper, Measuring with a Micrometer Caliper ...

Measuring with a Micrometer Caliper A simple animation of using a micrometer to measure the width of a pencil.

What are ferrites, What are ferrites? Ferrites are ceramic compounds ha...

What are ferrites? Ferrites are ceramic compounds having trivalent metal having three valence electrons, iron and oxide of divalent element

Evaluate the speed will the string break, Evaluate the speed will the strin...

Evaluate the speed will the string break A certain string just breaks when it is under400N of tension. A boy uses this string to whirl a 10-kgstone in a horizontal circle of rad

What is the classification of thermodynamic system, i. Open System - Here t...

i. Open System - Here the system boundary is like energy and matter can enter or leave the system freely. Infect the system boundary here is imaginary. ii.Closed System - Here t

Flemings right hand rule, Flemings right hand rule: When a straigh...

Flemings right hand rule: When a straight wire is moved through a magnetic field, an emf is induced in it, in the manner of the coil and magnet experiment. Once again, li

Find the normal force, The mass of an automobile is 1140kg, and the distanc...

The mass of an automobile is 1140kg, and the distance between its front and rear axles is2.48 m. The center of gravity of theca is between the front and rear tires, and the horizon

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd