Effective annual rate, Financial Management

Assignment Help:

You are interested in saving money for your first house. Your plan is to make regular deposits into brokerage account which will earn 14%. Your first deposit of $5,000 will be made today. You also plan to make four additional deposits at the beginning of each of the next four years. Your plan is to increase your deposits by 10% a year. (That is, you plan to deposit $5,500 at t = 1, and $6,050 at t = 2, etc.) How much money will be in your account after 5 years?

Effective Annual Rate (EFF%) = (1.14 / 1.10) - 1

                                               = 1.03636 - 1

                                               = .03636 = 3.63%

With a financial calculator, enter the following:

N = 5 years,   I/ Y = 3.63%,   PV = 0,   PMT = - $5,000,   CPT FV = $26,882.08

 


Related Discussions:- Effective annual rate

Cost of preference equity-irr , 1.  Find out the present value of Rs. 10,00...

1.  Find out the present value of Rs. 10,000 to be required after 4 years if the interest rate is 6%. 2.  A Firm can invest Rs. 10,000 in a project with a life of three years.

When are the financial crises occurred, When are the financial crises occur...

When are the financial crises occurred? Financial crises arise where there is a large raise in asymmetric information into financial markets. Asymmetric information arises whil

What are the operating and financing decisions of any firm, A firm's operat...

A firm's operating and financing decisions   Risk also results from decisions made within the company.  This risk is usually divided into two classes:  - Business risk is th

Cost of capital, The Nu-Nu Brothers Inc. (NNBI) has the following capital s...

The Nu-Nu Brothers Inc. (NNBI) has the following capital structure, which it considers to be optional: Debt 25% Preferred Stock 15% Common Equity 60% NNBI''''s expected net income

Modigliani-miller irrelevancy theorem for capital structure, QUESTION i...

QUESTION i) Discuss the Modigliani-Miller irrelevancy theorem for corporate capital structure. What assumptions underline the theorem? ii) What are the implications when the

Specific cost of capital, Specific Cost of Capital When the Cost of ev...

Specific Cost of Capital When the Cost of every source of capital is individually calculated, it is known as Specific Cost of Capital example Cost of equity, cost of debt, etc

Calculation of before-tax return on capital, Calculation of before-tax retu...

Calculation of before-tax return on capital employed Total net before-tax cash flow = 122 + 143 + 187 + 78 = $530000 Total depreciation = 250000 - 5000 = $245000 Average

Define intermediation, Define intermediation . The monetary system mak...

Define intermediation . The monetary system makes it possible for deficit and surplus economic units to come together exchanging funds for securities to their mutual benefit.

Understanding financial metrics and business risk, Controlling is an essent...

Controlling is an essential management function as efficient control mechanisms ensure that the performance of the company increases over time through the incorporation of feedback

Purpose of Issue-CDs, Purpose of Issue CDs benefit both issuers and inve...

Purpose of Issue CDs benefit both issuers and investors. From the issuers (banks) point of view, CDs are issued foreseeing the advantages over conventional deposits. The motives

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd