Economics, Business Economics

Assignment Help:
Quantitative demand for watermelons = 50-3P(wm) - 20P(hd) + 10 P(sc) + 0.001(income)
P(wm) = $4.00
P(hd) = $3.00
P(sc) = $2.00
Income = $40,000

Quantity supply of watermelons = 22 + 4P(wm)


A) What is the quantitative effect of a 5% demand shock in the watermelon market? Determine the effect on price, quantity demanded, and quantity supplied of watermelon.




B) Now consider a simultaneous supply shock in the watermelon market of -10% due to an extreme drought. This supply shock occurs at the same time as the 5% demand shock. Determine the effect on price, quantity demanded, and quantity supplied of watermelon.

Related Discussions:- Economics

What are the predictions of lewis, What are the predictions of Lewis? ...

What are the predictions of Lewis? For Lewis, Harrod Domar is right to emphasise the task of savings and investment although structural change and a new industrial sector are

Define how quality control can be applied to a subcontractor, Define how qu...

Define how quality control can be applied to a subcontractor’s work. Quality control of a subcontractor’s work begins along with a clear, detailed and precise requirement of th

What is the lewis model, What is the Lewis Model? The Lewis Model argue...

What is the Lewis Model? The Lewis Model argues economic growth needs structural change into the economy whereby surplus labour within traditional agricultural sector along wit

Analyse the transmission mechanism, Question: (a) State whether the fol...

Question: (a) State whether the following statements are TRUE or FALSE. Justify briefly your answer. (i) Money is the most liquid medium to store value. (ii) An increa

Demand supply, demand and supply curve for luxury goods

demand and supply curve for luxury goods

#title.1. Given p=500-10Q. C1=5Q2 C2=50Q2, A. The correct duopolistic fi...

A. The correct duopolistic firm equilibrium o/p and price B. Equilibrium profit

list the combinations of drinks and bar, You can buy as many drinks as you...

You can buy as many drinks as you want at $1 each. You can also buy as many chocolate bars as you want at $2 each. You have $5 to spend. You must buy whole bars and drinks, that is

What is sampling, Sampling and tests of significance are very important too...

Sampling and tests of significance are very important tools in business economics. In fact one cannot do any meaningful marketing research without the requisite knowledge of sampli

Average amount of debt families, The average amount of debt families have i...

The average amount of debt families have is 2.5 times their annual income with a standard deviation 0.75 times their annual income. How much debt does a family have to have (relati

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd