Discover the maximum torque, Mechanical Engineering

Assignment Help:

Discover the maximum torque:

Discover the maximum torque that may be transmitted by the shaft of 400 mm diameter, if the shear stress is not to exceed 50 N/mm2.

Solution

τmax = 50 N/mm2 = 50 × 106 N/m2, d = 400 mm = 0.4 m

τmax      = 16T/ πd3

⇒         50 × 106  = 16 × T / (π (0.4)3)

∴ T = 628.3 × 103 Nm = 628.5 Nm


Related Discussions:- Discover the maximum torque

Entropy, Change in entropy for reversible

Change in entropy for reversible

Explain the semi-automatic extension of screw conveyor, Explain the Semi-Au...

Explain the Semi-Automatic Extension of screw conveyor "Semi-Automatic Extension of screw conveyor as per the screed width by telescopic-tube" Procedure: The extension of

What is the objective of hydrostatic sensor paver machine, What is the obje...

What is the objective of hydrostatic sensor paver machine To eliminate the problem in screw conveyer extension of hydrostatic sensor paver machine as per screed width" The p

Wave, What is wave? How many type of the waves?

What is wave? How many type of the waves?

Materials weldability, MATERIALS WELDABILITY Electron beam welding has ...

MATERIALS WELDABILITY Electron beam welding has the ability to weld a variety of materials including dissimilar combinations. These can be split into general categories as to t

Powder metallurgy, why pre sintering needed in powder metallurgy

why pre sintering needed in powder metallurgy

Subcontractor submittals, The Supplier/Subcontractor shall submit, for acce...

The Supplier/Subcontractor shall submit, for acceptance, their Material Traceability and PMI program and procedures, which shall comply with this specification, prior to the sourci

Kinematics and Dynamics of Machinery, I have Four (4) questions related to ...

I have Four (4) questions related to Kinematics and Dynamics of Machinery . I need them exactly after 30 hours. Thanks and please do let me know.

Kinematics, the velocity of a particle moving along x axis is defined by v=...

the velocity of a particle moving along x axis is defined by v=kx^3-4x^2+6x where v is in m/s,x in m and k is a constant .if k=2 compute the acceleration when x=2m

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd