Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
1. Solve the given differential equation, subject to the initial conditions:
. x2y''-3xy'+4y = 0
. y(1) = 5, y'(1) = 3
2. Find two linearly independent power series solutions for each differential equation about the ordinary point x=0
Y'' - xy' - (x+2)y=o
3. Use the definition of the Laplace Transform, to find
L{e-t cosht}
4. Find f(t) if : f(t)=L-1
5. Solve : y'+y= f(t)
where: f(t) = { 1 if 0 ≤ t < 1
{-1 if t ≥ 1
Recall that if f(t) = { g(t) if 0 ≤ t < a
{ h(t) if t ≥ 1
Then f(t)=g(t)-g(t)u(t-a)+h(t)u(t-a)
6. y'(t) = cos t+
find the polar coordinates of each point with the given rectangular coordinates. (-(squareroot(3)),3
please teach me
Patrice has worked a certain amount of hours so far this week. Tomorrow she will work four more hours to finish out the week along with a total of 10 hours. How many hours has she
* 2^(1/2)*4^(1/8)*8^(1/16)*16^(1/32) =
The subsequent force that we want to consider is damping. This force may or may not be there for any specified problem. Dampers work to counteract any movement. There are some w
how do we figure it out here is an example 3,4,6,9,_,_,_,_,_,. please help
CONSTRUCTING TABLES VERSUS ROTE LEARNING : Ask any adult how she would help a child to acquire simple multiplication facts. There is a very strong possibility that she would say,
In a class, all pupils take Mathematics (M), 18 take Chemistry (C), 17 take Biology (B) and 24 take Physics (P) of those taking 3 subjects only, 5 take Physics and Chemistry, 7 ta
Right- and left-handed limits : Next, let's see precise definitions for the right- & left-handed limits. Definition For the right-hand limit we say that, if for eve
A 64-ounce bottle of detergent costs $3.20. What is the cost per ounce of detergent? To ?nd out the cost per ounce, divide the cost through the number of ounces; $3.20 ÷ 64 =
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd