Determine the output voltage, Electrical Engineering

Assignment Help:

Q. In a differentiating circuit, R=10 kW,and C=2.2μF.If the input voltage goes from 0V to 10 V at a constant rate in 0.4s, determine the output voltage.

Solution:

e0 = RC x d/dt(ei)
     =  RC x dei/dt

R = 10 kW, C = 2.2μF

dei/dt = (10-0)/0.4 = 25 V/s
e0 = (10 x103) x (2.2 x 10-6 ) x 25 = 0.55 V


Related Discussions:- Determine the output voltage

Write short note on a negative clamper, Q. Write short note on a negative c...

Q. Write short note on a negative clamper ?   A circuit which places the negative peak of a signal at a desired level is known as a negative clamper (1). During the

Sim set interrupt mask instruction, SIM Set Interrupt Mask Instruction ...

SIM Set Interrupt Mask Instruction This  instruction is used  to mask unmask 8085 interrupts and send  serial  output  data. The accumulator  is used to load the  require data

Basic macroeconomic policy trilemma for open economies, Q. Explain th...

Q. Explain the basic macroeconomic policy trilemma for open economies. Answer: Of three goals mainly countries share - independence in financial policy and stability in t

Evaluate the voltage gain, Q. On a CD amplifier R s = 4k?, µ =50 and r =35...

Q. On a CD amplifier R s = 4k?, µ =50 and r =35k?. Evaluate the voltage gain A v . A v = V o /V i = µRs / (µ+1)Rs + r

Transistor voltmeter, \ Transistor voltmeter (TVM) : a simple diagram of ...

\ Transistor voltmeter (TVM) : a simple diagram of TVM using two transistors in the bridge configuration is as shown. TVM is provided by using transistor bridge circuits. In b

Visible light communication project, I need a project in visible light comm...

I need a project in visible light communication with matlab design.

Explain the discrete time systems, Explain the Discrete Time Systems? A...

Explain the Discrete Time Systems? A system operates on an input signal, x[n] and output the results, y[n]. For example, a digital filter (a system) can be represented by the f

What is the load resistance in ohms, Q. A 5-MVA, 66:13.2 kV, three-phase tr...

Q. A 5-MVA, 66:13.2 kV, three-phase transformer supplies a three-phase resistive load of 4500 kW at 13.2 kV. What is the load resistance in ohms as measured fromline to neutral on

Bi directional buffer 74ls245 , Bi Directional Buffer 74LS245 This types...

Bi Directional Buffer 74LS245 This types  of bi directional  buffer is required for data  bus as it has  to function as bi directional bus. The logic  diagram  of such  buffer i

Determine the total energy ?owing into the component, Q. The voltage at ter...

Q. The voltage at terminal a relative to terminal b of an electric component is v(t) = 20 cos 120πt V. A current i(t) =-4 sin 120πt A ?ows into terminal a. From time t 1 to t 2 ,

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd