Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Determine the maximum stress:
A laminated spring of the quarter elliptic type, 0.6 m long, is to give a static deflection of 80 mm under an end load of 2000 N. If the leaf material is 60 mm wide and 5 mm thick, determine the number of leaves needed and the maximum stress.
From what height may the load be dropped on to the undeflected spring to cause of maximum stress of 8000 N/mm2? E = 200 GPa.
Solution
Quarter Elliptic Leaf Spring l = 0.6 m
Δ = 80 mm
W = 2000 N
b = 60 mm
t = 5 mm
n = ?
σb = ?
Δ= 6W l 3/ nbt 3 E
⇒ 80 = 3 × 2000 × 6003 / n × 60 × 53 × 200 × 103
∴ n = 21.6 (say 22 leaves)
σ = 6Wl / nbt
= 6 × 2000 × 600 /22 Δ× 60 × 52
= 369 N/mm2
For maximum stress of 800 N/mm2
800 = 6 × W × 600 / 22 × 60 × 52
⇒ W = 7333.3 N
Corresponding deflection = 6 × 7333.3 × 6003/22 × 60 × 53 × 200 × 103
= 288 mm
Loss of PE = Gain of KE
2000 (h + 288) = (½) × 7333.3 × 288
∴ h = 240 mm
Geometric information of B-rep Geometric information are usually equations of the edges and faces.
extraction of refractories
why stress distribution diagram is different for I section, T section andcircular section?
The maximum stress in each material: A copper tube of external diameter 60 mm and internal diameter 40 mm is closely fitted to a steel rod of 40 mm diameter to compose a compo
Illustrate about the strap footing? In given demonstrates figure the exterior footing placed eccentrically under the exterior column so that property line limitations are not v
Function Phase: Steps: 1. To identify the functions. To identify the functions regarding to the problem in radial drilling machine. Our project focus on the create an a
simply supported beam subjected to point loads results
Q. Nozzle Design Loads? Minimum nozzle design loads shall be in accordance. F = Axial force on centre line of nozzle (lbs); Maximum Transverse Force =1.5F F R = Resultan
how is varignons theorem useful in engineering mechanics
determine crippling load for T section dims 12cm??12cm??2m and of length 6m it used as colum with one of its end fixed and other hinged E=2??10 power 5 N/mm2
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd