Determine the incremental cost, Cost Accounting

Assignment Help:

Determine the Incremental Cost

A company currently makes a component that has the given unit cost structure

Direct Material

Shs. 100

Direct Wages  

Shs. 200

Variable overhead

Shs. 50

Fixed Overhead

Shs. 140

Total   

Shs. 490

Required

Advice management whether the component must be bought in from an outside company for Shs. 330 per unit

Solution

1. The net cost of manufacture of the component is Shs. 490 per unit

2. The apparent saving via buying in the component is Shs. (490 - 330) = 160

3. If the fixed overhead cost is an apportionment of the company fixed overhead that will be ignorable if production is discontinued, the relevant cost of manufacture is Shs. 350. This supposes that the direct material and variable overheads and direct wages are all directly variable along with the production of the component. It still leaves the purchase of the component for Shs. 330 a cheaper alternative than manufacture at a relevant cost of Shs. 350

4. Other factors that are non quantifiable in short term must be considered nevertheless before a final decision is made

a) Will the quality of the bought in component be as acceptable as like manufactured internally?

b) Will the outside supplier be capable to supply the components as desired or will there be production delays since of late delivery?

c) Will there be industrial relations difficulty due to the loss of jobs via workers who currently make the component?

5. Further analysis of the solution may reveal such the production capacity currently employed to make the component could be employed as an alternative manufacturing opportunity that could be sold externally and yield a contribution equivalent of Shs. 50 for every component it replaces.


Related Discussions:- Determine the incremental cost

Perform an incremental analysis, Bakers Bagels LLC produces and sells 20 ty...

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid

Chapter 4 Fundamentals of Cost Analysis for Decision Making, 31. Special Or...

31. Special Orders Maria’s Food Service provides meals that nonprofi t organizations distribute to handicapped and elderly people. Here is her forecasted income statement for April

Issues to consider when making decisions, Q. Issues to consider when making...

Q. Issues to consider when making decisions? At activity level A it can be seen from diagram that sales revenue line intersects the total cost line specifying that this is the

Differential costing, explain the practical application of differential cos...

explain the practical application of differential costing with the help of suitable example.

What is callable preferred stock, What is callable preferred stock? Why do ...

What is callable preferred stock? Why do corporations issue such stock? Given the different features that are associated with stock (callable, cumulative, preferred, etc.), what ty

Planning, what is planning and what part of this activity would you describ...

what is planning and what part of this activity would you describe as planning in the situasion above

Cost Accountng, a local government autority owns and operates a leisure cen...

a local government autority owns and operates a leisure center with numerous sporting facilities , residential accomodation , a cafeterial and a sports shop. the summer season last

Classification, what is the classification of cost & how it is done?

what is the classification of cost & how it is done?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd