Determine the dead load - sewer construction, Mechanical Engineering

Assignment Help:

Determine the dead load:

A 250 mm diameter sewer is placed in a 2.75 m deep rectangular trench that is 0.65 m wide. This trench is backfilled with saturated clay having a unit weight of 20.4-kN/m3. Determine the dead load due to the backfill that the sewer must support. What class of bedding is to be specified if the crushing strength of this pipe is 23.2 kN/m, and the value of safety factor to be used is 1.5?

Solution

Here,  H = 2.75 m - 0.25 m

= 2.50 m

∴ H/B = 3.85

From Figure 6.16, we read C = 2.65

We have W = 2.65 × 20.4 × (0.65)2 = 22.84 kN/m

Safe Supporting Strength = (Load Factor × Crushing Strength)/Safety Factor

Load factor = 1.48

Therefore, we specify Class C bedding for the given sewer line.


Related Discussions:- Determine the dead load - sewer construction

Concept of plane stress, Concept of plane stress: Define the concept ...

Concept of plane stress: Define the concept of plane stress. Sol.:   In cubical element of strained material is acted on by stresses acting on only 2 pairs of parallel plane

HINT, WRITE THE SHORT NOTES ON SLUDGE AND SCALE

WRITE THE SHORT NOTES ON SLUDGE AND SCALE

Carnot cycle, matlab programme for carnot cycle

matlab programme for carnot cycle

Mechanical design and development, The major assignment for the unit is to ...

The major assignment for the unit is to design the final drive for the F-SAE race car. This is a group project to be completed with groups of up to 5 people. The design should be r

Axis inclain to vp and parallel to hp., draw the projection of hexagonal pr...

draw the projection of hexagonal prism of base side 20mm & axis length 50mm. when it is lying on the ground on one of its rectangular phase and axis is inclained 35 degree to vp. s

Need Assignment, Ac circuit having rl rc rlc. Series

Ac circuit having rl rc rlc. Series

Determine the resultant of the system of forces, Determine the resultant of...

Determine the resultant of the system of forces: Four forces act on a body as illustrated in Figure. Determine the resultant of the system of forces. Figure Sol

Torsion, diameter = 100mm length = 470mm power = 4000 w radians = 78 shear ...

diameter = 100mm length = 470mm power = 4000 w radians = 78 shear modulus 60000 n/mm^2 determin the maximum shear stress and angle of twist

I want assignment on types of suspension systems, It should include 10 page...

It should include 10 pages along with pictures and references.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd