Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q. In an amplifier, the maximum voltage gain is 1500 and occurs at 1kHz. It falls to 1060.5 at 20kHz and at 20Hz. Determine
(i) lower cut-off frequency
(ii) upper cut-off frequency and
(iii) bandwidth.
Maximum gain = 1500 x% of 1500 = 1060.5
Thus, x = 70.7%
(i) Lower cut-off frequency = f1 = 20Hz
(ii) Upper cut-off frequency = f2 = 20kHz
(iii) Bandwidth = f2-f1 = 19.98kHz
Q. Explain different Routing plan adopted in a Telephone network. Ans: Hierarchical networks are capable of handling heavy traffic where required, and at the same time us
In a CDMA system, the signal is spread over a large bandwidth by multiplying the transmitted symbol by a sequence of short pulses, also called chips. The
Using the coefficients obtained for the noisy signal and the FIR filter in Q1(c)(i) implement on the TMS320VC5510DSK. You can use and modify any of the files provided in the Board
function of a commutator in a DC motor
Q. How oscillations start up in an oscillator? The noise voltage produced due to the random motion of electrons in resistors or in active devices provides the starting voltage
3-Phase 3 Wire Meter A 3-phase 3 wire meter has 2 elements of each category on the other hand of 3 elements as in the case of 3-phase 4 wire meter. The primary principle of op
Demand Side Management Demand side management refers to programmes implemented through utilities to modify consumer load profile. Energy efficiency programmes decrease energy
Control Charts The control chart is the fundamental tool of Statistical Quality Control (SQC). It denotes the general cause variation in which is built into a system therefore
Q. Show the Complement Representation? There are two types of complements for each number system. r's and (r-1)'s complement ex. decimal
Q. If the line of Problem 15.1.3 is made of copper whose resistivity ρ = 1.72×10 -8 ·m, determine the maximum length that can be used if losses are not to exceed 3 dB when f = 3
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd