Determine growth rate, Cost Accounting

Assignment Help:

(a)  The value of a share of Rio National Equity on 31 December 2002, using the Gordon growth model and the capital asset pricing model, can be determined as follows.

Required rate of return using CAPM,

k = rf + β (kM - rf) = 4% + 1.8*(9% - 4%) = 13%

The value of share using Gordon growth model,

 P0 = D0*(1 + g)/(k -g) = $0.20*(1 + 12%)/(13% - 12%) = $22.40

Thus the value of a share of Rio National equity has been determined to be $22.40.

(b)  The three components of Rio National's return on equity (ROE) for the year 2002 using the DuPont model are as calculated as follows

145_ROE.png

Net profit margin = Net income/ sales = $30.16/$300.80 = 10.03%

Total Assets Turnover = Sales/Total assets = $300.80/$541.40 = 0.556

Equity multiplier = Total assets/Stockholder's equity = $541.40/$270.35 = 2

Thus the three components of Rio National's ROE have been calculated as 10.03%, 0.556 and 2.

(c)   The sustainable growth rate of Rio National on 31 December 2002 can be determined as follows

Growth rate, g = Earnings retention rate*ROE (or) (1 - Dividend payout ratio)*ROE

Dividend payout ratio = Dividends paid/Net income = $3.20/$30.16 = 10.61%

ROE = Net income/Stockholder's equity = $30.16/$270.35 = 11.16%

g = (1 - 10.61%)*11.16% = 9.97%

Thus sustainable growth rate has been calculated to be 9.97%


Related Discussions:- Determine growth rate

What is emv and eol approach, Adele Weiss manages the campus flower shop. ...

Adele Weiss manages the campus flower shop. Flowers must be ordered three days in advance from her supplier in Mexico. Advance sales are so small that Weiss has no way to estimate

Compute the irr, Matheson Electronics' Canadian Branch will help introduce ...

Matheson Electronics' Canadian Branch will help introduce into Canada the just developed new electronic device which, when mounted on an automobile, will tell the driver how many m

Determine the expost returns, Calculate the skewness and kurtosis statistic...

Calculate the skewness and kurtosis statistics for your assignment portfolio. How do these reconcile with the assumptions behind Modern Portfolio Theory? Demonstrate analyticall

What amount of amortization expense, Day Corporation purchased a patent on ...

Day Corporation purchased a patent on January 1, 2012 for $360,000. The patent had a useful life of 10 years at that date. In January of 2013, Day successfully defends the patent

Credit sales method, What are the journal entries to recognize each of the ...

What are the journal entries to recognize each of the below events. a.   The firm records bad debt expense of 5% of credit sales, which were $300.  The firm uses the Percentage

Amortization of bond premium for the year, on the first day of the current ...

on the first day of the current fiscal year $2,000,000 of 10 year 7% bonds with interest payable annually, were sold for $2,125,000. Present enteries to record the following transa

What are the values for cogs, Given the below information, what are the val...

Given the below information, what are the values for COGS and ending inventory for each costing method below?   Number of Units Price per Unit

Issuance of stock - shares of common stock, 1. Issuance of stock Prepa...

1. Issuance of stock Prepare journal entries to record the issuance of 100,000 shares of common stock at $20 per share for each of the following independent cases: a. Jacks

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd