Determine expected future cash flows, Financial Accounting

Assignment Help:

Q. Determine expected future cash flows?

A rights issue will be a smart source of finance to Tirwen plc as it will reduce the gearing of the company. The current debt/equity ratio by means of book values is

Debt/equity ratio = 100 × 4500/3500 = 129%

Including the overdraft debt/equity ratio = 100 × 5750/3500 = 164%

Both values are over the sector average of 100% and issuing new debt will not be attractive in this situation. A considerable reduction in gearing will take place however if the rights issue is used to redeem $2·5m of debentures

Debt/equity ratio = 100 × 2000/6000 = 33%

Including the overdraft debt/equity ratio = 100 × 3250/6000 = 54%

If the rights issue isn't used to redeem the debenture issue the decrease in gearing is less dramatic

Debt/equity ratio = 100 × 4500/6000 = 75%

Including the overdraft debt/equity ratio = 100 × 5750/6000 = 96%

In both cases the debt/equity ratio falls to below the sector average signalling a decrease in financial risk. The debt/equity ratio would drop further if increased retained profits were included in the computation but the absence of information on Tirwen's dividend policy makes retained profits uncertain.

If the rights issue is utilized to redeem $2·5m of debentures there will be an improvement in interest cover from 3·4 times (2127500/627500) which is below the sector average of 6 times to 6·5 times (2127500/327500) which is marginally better than the sector average.

Interest cover might as well increase if the funds raised are invested in profitable projects.

A rights issue will as well be attractive to Tirwen plc since it will make it more likely that the company can raise further debt finance in the future possibly at a lower interest rate due to its lower financial risk.

It must be noted that a decrease in gearing is likely to increase the average cost of the finance used by Tirwen plc since a greater proportion of relatively more expensive equity finance will be used compared to relatively cheaper debt. This will raise the discount rate used by the company and decrease the net present value of any expected future cash flows.


Related Discussions:- Determine expected future cash flows

Personal representatives duties-executorship law, Personal representatives ...

Personal representatives duties Personal representation has the following duties; 1) To provide and pay out of the estate of the deceased, the expenses of a reasonable funeral

Earnings and dividends per equity share, Whereas dividend may be of prime s...

Whereas dividend may be of prime significance to some equity shareholders, this may not be so for the other shareholders. Several shareholders may be interested in receiving a usua

Need answer, Suppose a company will issue new 25-year debt with a par value...

Suppose a company will issue new 25-year debt with a par value of $1,000 and a coupon rate of 8%, paid annually. The tax rate is 40%. If the flotation cost is 3% of the issue proce

Equity shareholders, Equity shareholders, potential and present, seem prima...

Equity shareholders, potential and present, seem primarily to the company's record of earnings. They are thus interested in relationships as earnings per share or EPS and dividends

Change in profit sharing ratio, Change in profit sharing ratio When there...

Change in profit sharing ratio When there is a change in profit sharing ratio, it means that some of the partners will get higher profits based on the new ratios in the future wh

Terms "tangible" and "intangible" , Explain the meaning of the terms "tangi...

Explain the meaning of the terms "tangible" and "intangible" and discuss how these terms are used in describing assets.

Determine npv and expected market return, Using CAPM's formula, Return o...

Using CAPM's formula, Return on equity = Risk-free rate + Beta*(Expected market return - risk-free rate) With the given information, Return on equity = 1% + 0.55*(8% - 1%)

Default risk premium on the corporate bond, a) A Treasury bond that matures...

a) A Treasury bond that matures in 10 years has a yield of 6%. A 10-year corporate bond has a yield of 8%. Suppose that the liquidity premium on the corporate bond is 0.4%. What is

T account, I've tried everything im just really lost. I have to enter into ...

I've tried everything im just really lost. I have to enter into T accounts. Common stock $5 stated value (900,000 shares authorized, 620,000 shares issued)................. $3,100,

Compute and list the budget - budgeting, When Lydia started her vending mac...

When Lydia started her vending machine business, she instituted flexible budgeting for the first few months of operations. Her first monthly budget numbers were these: Cost of g

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd