Determine cost per unit using marginal & absorption costing, Cost Accounting

Assignment Help:

Determine Cost per Unit By Using Marginal and Absorption Costing

The given information was extracted from the book of a company for the year ended on date 31/12/2001.

Output                                                            100000 units

Production costs

Direct labour cost                                             Shs 5 Million

Direct material cost                                         Shs 2 million

Variable overheads                                         Shs 2 million

Fixed overheads                                              Shs 4 million

Units sold                                                            90,000

Selling price per unit                                       Shs 100.00

Suppose closing stocks at the ending of the earlier period were nil.

Required

Utilizing both marginal and absorption costing find out

i. Cost per unit

ii. Prepare the income statement

Solution

Marginal costing

i. Cost per unit = (5 + 2 + 2)/100,000 million

= Shs.90                           

Note: 

Merely variable costs are considered. Fixed overheads are not involved in the cost per unit.

∴Total units sold = 90,000 x 90

= Shs 8,100,000

∴Closing stock value = 10,000 x 90

= Shs   900,000

Total costs or variable for the goods produced

= 100,00 x 90

= shs.9,000,000

= cost of finished goods

Absorption costing

Cost per unit = (5,000,000 + 2,000,000 +2,000,000 + 4,000,000)/100,000

= Shs 130

Note

 All costs variable and fixed are considered in arriving on the cost per unit.

∴Total cost of units sold                = 130 x 90000

= Shs 11,700,000

Closing stock                               = 10,000 x 130 = 1300000

Total costs for goods produced  = Shs 1,300,000

= cost of finished goods

ii. Income statement for the year ended on date 31.12.2001

Using

MARGINAL COSTING

ABSORPTION COST

 

 

Shs

 

Shs

Sales 90,000 x 100

 

9,000,000

 

9,000,000

Cost of sales

 

 

 

 

Opening stock

Nil

 

Nil

 

Cost of finished goods

9,000,000

 

13,000,000

 

Cost of goods available for sale

9,000,000

 

13,000,000

 

Less closing stock

(900,000)

 

(13,000,000)

 

Cost of goods sold

 

(8,100,000)

 

11,700,00

GROSS PROFIT/LOSS

 

  900,000

 

(2,700,000)

Period costs

 

 

 

 

Fixed overheads

 

   (400,000)

 

-________

Net loss

 

(3,100,000)

 

2,700,000

 


Related Discussions:- Determine cost per unit using marginal & absorption costing

Define the marginal, Total profit means the total revenue excluding the tot...

Total profit means the total revenue excluding the total cost of the certain products. Average profit defines the profit which comes and achieved after selling each unit. Total

How to calculate the cost per unit for each product , Asian Ltd makes three...

Asian Ltd makes three types of gold watch - the Diva (D), the Classic (C) and the Poser (P). A traditional product costing system is used at present; although an activity based cos

Accounting for labor, weekly working hour 48 , hourly wage rate 15$ , pri...

weekly working hour 48 , hourly wage rate 15$ , price rate per unit 6$ , normal time taken per piece 36 minuets , normal output per week 220 pieces , actual output per week 275 pie

Prepare an income statement, Mrs. M. Botham is a sole trader, selling a var...

Mrs. M. Botham is a sole trader, selling a variety of fashionable clothing materials. Her business year end is 31 December 2011. You have been given the following trial balance

Mini Report about Brand Image, Write a mini report in which you "Critically...

Write a mini report in which you "Critically Describe, Aanlyse and Reflect on the Brand Image Extension.  This task must include evidence of collection primary data on the same

You should be willing to pay the worker , You are the manager of a firm tha...

You are the manager of a firm that sells output at a price of $40 per unit. You are interested in hiring a new worker who will increase your firm's output by 2,000 units per year.

Elements of manufacturing costs, Elements of Manufacturing costs Man...

Elements of Manufacturing costs Manufacturing costs are the costs incurred to create a product. Keep in mind for a product that refers to both services and goods. The ele

Developing and insight into labour and material variance, Developing and In...

Developing and Insight into Labour and Material Variance The calculation of labour and material variances is not sufficient; we require knowing how the variance could have typ

Cash flow budget, the total (ie. aggregated) cashflows in respect to operat...

the total (ie. aggregated) cashflows in respect to operations, with details of annual cash inflows & annual outflows in respect to operations, the total (ie. aggregated) cashflo

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd