Cost component, Cost Accounting

Assignment Help:

Identify the individual cost components and the total cost of delivering the product from supplier to retailer.   Identify each cost in terms of the incremental addition to the product cost (Hint:  Express your answers in terms of cost per pound-not total cost).  Present your findings in the table below using 4 significant digits.  Yes, some of these may be very small numbers --- but why might that be important?

Identified Cost

Cost per Pound

Calculation

1.       Original unit price

$0.3900

Given in the case.

2.       Ocean Freight charge

 

 

3.        

 

 

4.

 

 

5.

 

 

6.

 

 

7.

 

 

8.

 

 

9.

 

 

10.

 

 

11.

 

 

12.

 

 

13. General and Administrative fees

 

 

Total Landed Cost                       (Sum of 1-13 above)

 

 

 

 

 

 

 


Related Discussions:- Cost component

Material, annual usage rs 160000@ 40 per unit, cost of placing and receivin...

annual usage rs 160000@ 40 per unit, cost of placing and receiving one order rs 200:annual carrying cost ; 25% of inventory value

Define elasticity - marginal cost, 1) Define Elasticity.  If you have a pro...

1) Define Elasticity.  If you have a product where elasticity is less than one, what does that mean?  Is it good, bad for the firm? 2) Why will firms not shut down as soon as th

Actual operating cost method, On May 9th, David paid $34,500 (including sal...

On May 9th, David paid $34,500 (including sales tax) to purchase a used Audi A8 that he uses 90% of the time for business. No trade-in was involved. David uses the actual operating

Why does rent control result in a shortage of rental unit, 1. Why does rent...

1. Why does rent control result in a shortage of rental units. 2. How does price elasticity of demand affect how much of a tax is passed on to the consumer and how much is absor

Evaluate outstanding balance, Winston Duff is planning to borrow $225,000 ...

Winston Duff is planning to borrow $225,000 to purchase a new home. Mr. Duff is considering two fixed-rate financing alternatives offered by Horsepen Creek State Bank. The first

Calculate the equivalent units of production, A company manufactures two pr...

A company manufactures two products, Product A manufactured in Process Y and Product B manufactured in Process Z. The following information is available for a period:

Management Acconting, what is the different between Financial accounting an...

what is the different between Financial accounting and management accounting?

Manufacturing a/c, value of which items are required to be put in a simple...

value of which items are required to be put in a simple format of manufacturing a/c.

Direct materials and direct labor:, McDaniel Company manufactures 100-pound...

McDaniel Company manufactures 100-pound bags of fertilizer that have the following unit standard costs for direct materials and direct labor: Direct Materials (100 lbs. @ $1.00

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd