Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q. A sample of water analysis was found to contain temporary magnesium hardness 25 mg/L. Permanent magnesium chloride hardness 15 mg/L and permanent calcium sulphate hardness 20 mg/L, SiO2 = 30kg/L. Calculate the lime and soda required for softening 30,000 litters hard water.
Ans.
Conversion of CaCO3 equivalent
constituent
amount
Multiplication factor
CaCO3 equivalent
Mg(HCO3)2
25 mg/L
100/146
25*100/146=17.12 mg/L
MgCl2
15mg/L
100/95
15*100/95=15.72mg/L
CaSo4
20mg/L
100/136
20*100/136=14.7mg/L
SiO2 do not required Lime soda.
Lime required = 74/100(Temp. hardness + Perm. Hardness) = 74/100(17.12 + 15.12) = 24.30 mg/L
Lime required for 30000 Litre hard water = 24.30*30000 = 729 mg
Soda required = 106/100(perm. Ca hardness + perm. Mg hardness) = 106/100(15.72 + 14.70) = 32.24 mg/l
Soda required for 30000 litre hard water = 32.24 mg/λ*30000λ = 967.2 mg
show me the procedure for the separation of basic radicals
how to determine the percentage of association or dissociation in a solution?
process of metellergy
Calculate the mass of sodium chloride: Problem: Let us calculate the mass of sodium chloride in a solution containing 24 Na (half-life, 15 h) whose activity is 5.7 mCi
Citrus Fruits A large number of constituents in citrus products have been shown to be capable of preventing or alleviating diseases and promoting health. Vitamin C, E, and car
The maximum number of electrons that can be accommodated in the M th shell is: (1) 2 (2) 8 (3) 18 (4) 32 Ans: 18
name and chemical formula of blue vitriol
Line Spectru- A emission spectrum that contains very sharp peaks (Prism Like Structure) , corresponding to transitions between states in free atoms.For example, the line spectrum o
Q. Definition of Avogadros Hypothesis? Ans. Equal volumes of different gases at the same temperature and pressure contain the same number of molecules. At a given temperatu
The atomic weight is the weight of an atom of a chemical element. For instance, the atomic weight of oxygen is 15.9994 and the atomic weight of hydrogen is 1.0079. Write a script
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd