Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
It is probably the easiest function which we'll ever graph and still it is one of the functions which tend to cause problems for students.
The most general form for the constant function is following,
f ( x ) = c
where c refer to some number.
Let's take a look at f (x ) = 4 hence we can see what the graph of constant functions look like.
Probably the biggest problem with these functions is that there is no x on the right side to plug into for evaluation. Though, that means is that there is no substitution to do. In other terms, no matter what x we plug to the function always we will obtain a value of 4 (or c in the general case) out of the function.
Thus, every point contains a y coordinate of 4. It is exactly what describes a horizontal line. Actually, if we recall that as, f (x) is nothing more than a fancy way of writing y we can rewrite the function
y = 4
And it is exactly the equation of a horizontal line.
Here is the graph of this function.
I am looking the domain of g^2-6g-55/g. The denominator here can be also be written as 1g, right?
A segment of a circle has an area of 4.3 square feet, and the radius of the circle is 2 feet. Find the central angle.
a long distance telephone company charges 7 cents per minute or a 50 cent minimum charge per completed call, whichever is greater. Find the cost of a 1 minute call
#question. in january sunanda changed 25000 pounds into dollars when the exchange rate was $1.96= 1 pounin june she changed the dallars back into when the exchange rate was $1.75=1
I dont understand why the least common denominator to the problem (3/2x) minus (1/2(x+10)) equals 1 is 2x(x+10)
I am trying to find the answer to y=x^2+12x-11 Would you help me
how to solve calculus?
x=4y=12 i dont know how to do this can you please help me??!!
A store sells cashews for $3.00 per pound and pecans for $8.00 per pound. How many pounds of cashews and how many pounds of pecans should you mix to make a 50-lb mixture costing $4
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd