Computed the total cost y of a ride which was x miles, Mathematics

Assignment Help:

A ride in a taxicab costs $1.25 for the first mile and $1.15 for each additional mile. Which of the following could be used to computed the total cost y of a ride which was x miles?

Let x = the total miles of the ride. Thus, x - 1 = the additional miles of the ride. The correct equation takes $1.25 and adds it to $1.15 times the number of additional miles, x - 1. Translating, this becomes y (the total cost) = 1.25 + 1.15(x - 1), which is the similar equation as y = 1.15(x - 1) + 1.25.


Related Discussions:- Computed the total cost y of a ride which was x miles

Determine the solution to initial value problem, Find the solution to the s...

Find the solution to the subsequent IVP. ty' - 2y = t 5 sin(2t) - t 3 + 4t 4 , y (π) = 3/2 π 4 Solution : First, divide by t to find the differential equation in the accu

One step ahead, how do we figure it out here is an example 3,4,6,9,_,_,_,_...

how do we figure it out here is an example 3,4,6,9,_,_,_,_,_,. please help

+, what is 2+2=

what is 2+2=

What would this expression simplify to, If 3x2 is multiplied by the quantit...

If 3x2 is multiplied by the quantity 2x3y raised to the fourth power, what would this expression simplify to? The statement in the question would translate to 3x 2 (2x 3 y) 4 .

Multiplication of two unlike terms with opposite signs, The product on mult...

The product on multiplying - 4bc with 2a is - 8abc. That is, a term with minus sign multiplied with a term having a positive term gives a product which has a minus sign. On the

George worked from 7:00 am to 3:30 pm how much he earn, George worked from ...

George worked from 7:00 A.M. to 3:30 P.M. with a 45-minute break. If George earns $10.50 per hour and does not obtain paid for his breaks, how much will he earn? (Round to the near

Tower of hanoi problem, a) Write  a summary  on  Tower  of  Hanoi  Probl...

a) Write  a summary  on  Tower  of  Hanoi  Problem.  How  can  it  be solved using  recursion ?                  b) Amit goes to a grocery shop and purchases grocery for Rs. 23.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd