Compute the cost of goods - periodic inventory method, Cost Accounting

Assignment Help:

Beginning inventory on March 1 consisted of 2,000  units each costing $11.20 .

During March, the following was purchased for inventory:

Date

Purchase

March 5

2,800 units at a cost of $12.20 each

March 10

4,900 units at a cost of $11.70 each

March 14

2,700 units at a cost of $11.85 each

March 22

2,400 units at a cost of $11.95 each

March 28

4,700 units at a cost of $12.05 each

During March, the following was sold from inventory:

Date

Sales

March 3

1,900 units at a price of $22.40 each

March 12

6,200 units at a price of $24.40 each

March 17

3,200 units at a price of $23.70 each

March 21

400 units at a price of $23.70 each

March 25

2,700 units at a price of $23.90 each

March 31

4,500 units at a price of $24.10 each

Instructions:

Compute the cost of goods sold and the ending inventory value as of March 31 under each of the following assumptions:

1.    Periodic Inventory Method

a)    FIFO

b)    LIFO

c)    Weighted Average

2.    Perpetual Inventory Method

a)    FIFO

b)    LIFO

c)    Weighted Average


Related Discussions:- Compute the cost of goods - periodic inventory method

Segment reporting, Juniper Ltd is a listed diversified company.  In prepari...

Juniper Ltd is a listed diversified company.  In preparing its financial statements in accordance with AASB 8, the chief operating officer has identified three operating segments:

Depreciation (to be computed) by slm method, sabonis consmetics co. purchas...

sabonis consmetics co. purchased machinery on december 31,2011, paying $50,000 down and agreeing to pay the balance in four equal installments of $40,000 payable each dec 31. an as

Calculate the loss in consumer surplus, (a) Calculate the number of US impo...

(a) Calculate the number of US imports with and without the tariff. (b) Calculate the dead weight loss of the tariff. (c) Calculate the loss in consumer surplus resulting fro

#title, compare tradition costing and activity costing methods of overhead...

compare tradition costing and activity costing methods of overheads abpsrption based on production units,labour hourd and machine hours

Incremental costs as relevant costs, Incremental Costs as Relevant Costs ...

Incremental Costs as Relevant Costs An incremental cost is specifically incurred with the following a course of action and ignorable if such action is not implemented. It cont

Determine the direct materials cost variance, Question P A RT A ...

Question P A RT A Borrico ltd manufacture a single product and they had currently introduced a system of budgeting and variance analysis. The subsequent information i

Mamufactuaring account, for the year ended31st dec 2008manufacturing accoun...

for the year ended31st dec 2008manufacturing accountshowing costof row material,manufacturing expenses and the cost of goods manufactured& tradind account where stock of row mater

Numerical question, Beaver Company (a multi-product firm) produces 5,000 un...

Beaver Company (a multi-product firm) produces 5,000 units of Product X each year. Each unit of Product X sells for $8 and has a contribution margin of $5. If Product X is disconti

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd