Compute price and quantity in equilibrium, Microeconomics

Assignment Help:

In the city of Gelato the market for ice cream is perfectly competitive. Aggregate demand for ice cream is:

D(p) = 1200-25p

where p is the price for one cone of ice cream. All ice cream producers in the city have the same total cost function:

C(qi) =10qi

where qi represents the number of ice cream cones firm i produces. Assume that the market is in equilibrium.

a) Derive the firms' marginal and average cost.

b) Compute price and quantity in equilibrium.

Assume that there are 50 firms present in the market.

c) Calculate the number of ice cream cones that each firm produces. Will they produce the same quantity? Why (not)?

d) In general, is it possible that a firm in a perfectly competitive market produces at a price greater than its average cost?

 


Related Discussions:- Compute price and quantity in equilibrium

Managrial economics, data of past 20 years regarding price, wage, employmen...

data of past 20 years regarding price, wage, employment, productivity, investment, profit or loss.

3rd degree price discrimination(monopoly), What is third degree price discr...

What is third degree price discrimination? Explain with case analysis,give two successful & unsuccessful cases of 3rd degree price discrimination.

Distribution of income, Q. Distribution of income? Distribution:Distrib...

Q. Distribution of income? Distribution:Distribution of income reflects the process by which real output of services and goods produced by the economy is allocated to different

OLIGOPLOLY MODELS, GIVE EXAMPLES OF EACH OLIGOPOLY MODELS FROM REAL LIFE

GIVE EXAMPLES OF EACH OLIGOPOLY MODELS FROM REAL LIFE

#Monopoly, How to prepare an assignment of Monopoly in economics#Minimum 10...

How to prepare an assignment of Monopoly in economics#Minimum 100 words accepted#

Managerial economics, A company a product using labor (L) and raw material ...

A company a product using labor (L) and raw material (R) with Q = 80L^0.2 R^0.8. If labor costs $20 per hour and raw material $40 per unit, what is the optimal combination (least c

Ricardo theory of intrnational trade, Meaning of absolute cost difference a...

Meaning of absolute cost difference and comparative cost difference.

Supply and demand, Suppose scientists discover that eating soybeans prevent...

Suppose scientists discover that eating soybeans prevents cancer and heart disease. What effect would you predict on the price of soybeans?

Production vs cost - resource flow, With current technology, suppose a firm...

With current technology, suppose a firm is producing 400 loaves of bread daily. Assume that the least cost combination of resources in producing those loaves is $180 ( 5 units of

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd