Combining functions, Algebra

Assignment Help:

The topic along with functions which we ought to deal with is combining functions.  For the most part this means performing fundamental arithmetic (subtraction, addition, multiplication, & division) with functions. There is one new means of combing functions which we'll need to look at as well.

Let's begin with basic arithmetic of functions.  Given two functions f(x) & g(x) we have the following notation & operations.

 ( f + g )( x) =f ( x ) + g ( x )                                              ( f - g )( x ) =f ( x ) - g ( x )

( fg ) ( x ) = f ( x ) g ( x )                                                 (f /g) ( x ) = f ( x )/ g ( x )

Sometimes we will drop the ( x )part & just write  down the following,

f + g = f ( x ) + g ( x )     f - g=f ( x ) - g ( x )

fg =f ( x ) g ( x )                          f/g =            f ( x ) /g ( x )

Note as well that we put x's in the parenthesis, however we will frequently put in numbers as well.


Related Discussions:- Combining functions

Logarithm functions, Logarithm Functions In this section now we have t...

Logarithm Functions In this section now we have to move into logarithm functions. It can be a tricky function to graph right away.  There is some different notation which you

Geomtetic shapes, Find the surface area of a cylinder with a base radius of...

Find the surface area of a cylinder with a base radius of 3 cm and a height of 8 cm. Write your answer in terms of 3.14, and be sure to include the correct unit.

Quantitative methods, how quantitative analysis has changed the current sc...

how quantitative analysis has changed the current scenario in the management world today

Algebra 2 with trig, I am supposed to put y= -2x-16x-32 in vertex form and ...

I am supposed to put y= -2x-16x-32 in vertex form and identify the vertex , axis of symmetry, and direction of opening.

Elem mat., A store sells cashews for $3.00 per pound and pecans for $8.00 p...

A store sells cashews for $3.00 per pound and pecans for $8.00 per pound. How many pounds of cashews and how many pounds of pecans should you mix to make a 50-lb mixture costing $4

Quiz #5., Working together Jack and Bob can clean a place in 30 minutes. On...

Working together Jack and Bob can clean a place in 30 minutes. On his own, Jack can clean this place in 50 minutes. How long does it take Bob to clean the same place on his own?

Find the quotient, what are the steps to find the quotient of two rational ...

what are the steps to find the quotient of two rational expressions?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd