Cheese at the price floor, Microeconomics

Assignment Help:

Assume that the U.S. Department of Agriculture (USDA) administers the price floor for cheese, set at $0.17 per pound of cheese. (The price floor is formally set at $16.10 per hundredweight of cheese. One hundred weights are 100 pounds.) At that price, according to data from the USDA, the quantity of cheese formed in 2009 by U.S. producers was 212.5 billion pounds, and the quantity demanded was 211 billion pounds. To maintain the price of cheese at the price floor, the USDA had to buy up 1.5 billion pounds of cheese. The accompanying diagram demonstrate supply and demand curves illustrating the market for cheese.



a.  In the absence of a price floor, how much consumer surplus is created? How much producer surplus? What is the total surplus


b.  With the price floor at $0.17 per pound of cheese, consumers buy 211 billion pounds of cheese. How much consumer surplus is formed now


Related Discussions:- Cheese at the price floor

Microeconomics, define and explain the concept of social efficent productio...

define and explain the concept of social efficent production

Economic growth, Economic Growth: Economic Growth refers to an increas...

Economic Growth: Economic Growth refers to an increase in real aggregate output (real GDP) reflected in increased real per capita income. A country is said to experience econo

International Trade Economics, What is International Trade Economics, Expla...

What is International Trade Economics, Explain study area of international trade economics.

Analysis the project status - bridge project, The government has undertaken...

The government has undertaken a highway bridge project that was originally projected to cost $2 million and provide benefits of $2.5 million.  Unfortunately, the costs have been mu

Explain the different types of unemployment that exist, Problem 1: a) E...

Problem 1: a) Explain the different types of unemployment that exist. b) Critically examine how monetary policy can be used to deal with inflation. c) Critically examine

Draw the budget line, Assume you go to the market to buy apples (x1) and or...

Assume you go to the market to buy apples (x1) and oranges (x2) and discover that the price of apples is 1 euro per unit and the price of oranges is 1 per unit when you buy less th

The income elasticity of demand , The income elasticity of demand calculate...

The income elasticity of demand calculates the responsiveness of the quantity demanded of a commodity to changes in consumers' incomes.  This is typically calculated by replacing t

Perfect competition, i when should continue to produce in the short run

i when should continue to produce in the short run

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd