Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
How do you calculate variable unit costs and total annual costs?
Ans) Annual units sold, 1000. Raw materials yearly cost 650. Building rent yearly cost 9000. If sales volume enhanced to 6000 units and 8000 units, what is the total year cost and unit cost for fixed variable? Cost per unit of raw material=650/1000= 0.65 Fixed cost (Rent) =9000 Fixed cost per unit= 9000/1000= 9.00 If the sales volume enhances to 6000 units, then total cost= 12900 and cost per unit = 2.150 Variable cost+ fixed cost= (0.65*6000) + 9000= 12900 / 6000= 2.15 If the sales volume enhances to 8000 units, then total cost= 14200 and cost per unit = 1.775 (0.65*8000) + 9000= 14200 / 8000 = 1.775
One constraint in our economy is time. As a society, we make choices about the allocation of time between work and other pursuits. In the US, most workers are eligible for overtime
What is Cost-push inflation Cost-push inflation takes place when costs of production increase causing short-run aggregate supply curve to shift to left. The main causes of c
I am trying to figure out how to calculate the eqilibrium level of income and the multiplier
What happens to the extraction path if the choke price falls
distinguish between state and dynamic multiplier and illusrate balanc budget theorm in hindi
Take a look at the sugar market: US demand: Q=60-2/3 P US domestic supply: Q=P Also, the US could import any quantity from world producers at (US$) 10/cents per lb a) In a sc
ABSOLUTE ADVANTANGE \
ABSOLUTE ADVANTAGE
trying to figure out how this works as I have two classes currently statistics/economics an
In reference to the above question, assume you know the combination of inputs that minimizes cost. What would happen to this input combination if the price of labor increased? What
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd