Calculate the temperature after compression, Physics

Assignment Help:

A substance has constant heat capacity CP = 3.5R and its equation of state is given by:

P (V-cRT) = RT

where c = 5 * 10-7 m3 /J. This substance is isentropically compressed from P1 =1 bar, T1= 300 K to P2= 5 bar. What is the temperature after compression?

(An "isentropic process" is one in which the entropy of the fluid remains constant.)

 


Related Discussions:- Calculate the temperature after compression

Emf of cell, The potential difference across the terminals of a cell when i...

The potential difference across the terminals of a cell when it is not supplying any current is known as it's emf.

The velocity of a body to be constant during of its motion, The velocity of...

The velocity of a body was noted to be constant during five minutes of its motion. What was acceleration during this interval its? As velocity of body remains same during given

Give basic postulate of special theory of relativity, Q. Give basic postula...

Q. Give basic postulate of special theory of relativity? A plane-convex lenses L of large radius of curvature with its convexities is placed on a plane glass plate P. When ligh

Angular accelerations , The rate of change of angular velocity with related...

The rate of change of angular velocity with related to time is known as angular acceleration.

Experiment of a steam bath, A steam bath An evaporating dish and steam ...

A steam bath An evaporating dish and steam bath can be contrived from a saucer and a tin. Scallops are cut out of the top of the tin to permit the steam to escape

Vector, Find the resultant of two vectors defined as A=6km east B=8km nort...

Find the resultant of two vectors defined as A=6km east B=8km north

Determine the number of terminals in a mosfet, Number of Terminals in a MOS...

Number of Terminals in a MOSFET is (A) Two                       (B) Three (C) Four                       (D) Five Ans: Number of Terminals in a MOSFET is Three.

Explain the lenz law, Explain the Lenz Law An induced current always fl...

Explain the Lenz Law An induced current always flows in a direction so that its electromagnetic field opposes the change in magnetic flux producing it. This is embodied in the

Cube of copper , Calculate how much heat energy is required to raise the te...

Calculate how much heat energy is required to raise the temperature of a cube of copper of side 2cm. from 300 to 320k. given: density=8933kg/m cube , atomic weight=63.55, cp=24j/k/

Kinematics, A CAR MOVING AT 25m/s ALONG A STRAIGHT LEVEL ROAD EXPERIENCE A ...

A CAR MOVING AT 25m/s ALONG A STRAIGHT LEVEL ROAD EXPERIENCE A RESISTANCE WHICH PRODUCES A RETARDATION OF 0.0001 V^3,WHERE V IS THE VELOCITY IN m/s.FIND THE DISTANCE TRAVELLED AND

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd