Calculate the initial rate of polymerisation, Chemistry

Assignment Help:

(a) Given the values below, calculate the concentration of benzoyl peroxide required to prepare polystyrene with a number average molar mass of 400,000 by bulk free radical polymerisation at 60°C, assuming all termination is by combination.

f = 0.6

kd=2×10-6 s-1

kp= 341 M-1 s-1

kt=4×107 M-1s-1

Density of styrene = 880 kg m-3.

(b) Calculate the initial radical concentration and initial rate of polymerisation for this reaction.

(c) Given the values below for the activation energies of benzoyl peroxide dissociation, styrene propagation, and styrene termination, and assuming all other parameters remain constant calculate the number average molar mass, initial radical concentration and initial rate of polymerisation if the reaction is run at 66°C rather than 60°C.

EA dissociation = 115 kJ mol-1

EA propagation = 34 kJ mol -1

EA termination = 10 kJ mol-1


Related Discussions:- Calculate the initial rate of polymerisation

The shape of 2p orbital is, The shape of 2p  orbital is ; (1) Spherical...

The shape of 2p  orbital is ; (1) Spherical (2) Ellipsoidal (3) Dumb-bell (4)Pyramidal ans:  Dumb-bell

Organic, formula of acetic acid

formula of acetic acid

Matter, why the water is compound

why the water is compound

Show equilibrium expression for water, Q. Show Equilibrium expression for w...

Q. Show Equilibrium expression for water? Ans. The equilibrium expression for water is equal to a constant, Kw. This constant is called the ion product of water and is equ

Sedimentation, Sedimentation: The process of allowing w ater to stand und...

Sedimentation: The process of allowing w ater to stand undisturbed in big tanks for some time in order to facilitate the settling down of the course suspended particles due to th

Calculate heat energy required, Calculate how much heat energy is required ...

Calculate how much heat energy is required to raise the temperature of a cube of copper of side 2cm. from 300 to 320k. given: density=8933kg/m cube , atomic weight=63.55, cp=24j/k/

The number of orbitals present in the shell with n= 4 is, The number of o...

The number of orbitals present in the shell with n= 4   is: (1) 16              (2) 8       (3) 18               (4) 32 Ans: 16

Inorganic, Ask question #Msend your questions inimum 100 words accepted#

Ask question #Msend your questions inimum 100 words accepted#

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd