Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
A. Bolero Industries Ltd. has been approached by a customer who would like a special job to be done for her, and is willing to pay $60,000 for it. The job would require the following materials.
i) Material B is used regularly by Bolero, and would need to be replaced to meet other production demands.
ii) Materials C and D are in stock due to previous over-buying, and have restricted use. Bolero has no other use for material C, but the units of material D could be used in another job as a substitute for 300 units of material E, which currently costs $15 per unit (of which the company has no units in stock at the moment).
iii) Should Bolero take the job? Which costs are relevant? Explain the reason you included/excluded each cost. Calculate the economic profit associated with job. Interpret this number in terms of Bolero's opportunities.
Sanderson Company has the following production data for March: no beginning work in process, units started and completed 28,030, and ending work in process 3,890 units that are 100
value of which items are required to be put in a simple format of manufacturing a/c.
jit purchase advantages
Cost Flow Relationships The following information is available for the first month of operations of Url Inc., a manufacturer of art and craft items: Sales $886,900 Gross profit
Cash Budget - Budgetary Planning and Control This can records the cash outflows and inflows that are expected to take place in respect of every functional budget. This may be
classsification of overheads
Evaluate the discounted mean term (DMT) of a bond redeemable at $120 nominal in 15 years time with annual coupons of 7% (based on a nominal bond of $100) at interest rates of 6% ,
A provision must be made in advance for those debts whose recovery is uncertain and to writing off bad debts. Each enterprise, depends on their past experience, make a provision fo
Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid
LEV;LRV
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd