Calculate present value-hpr and future value , Basic Statistics

Assignment Help:

Semiannual coupon = 10%*$100/2 = $5

Since it is one-year semiannual bond, it pays two coupons, one at six months from now and the other at maturity when the bank account will be closed too. Hence only one coupon payment is reinvested in the bank account for six months. At maturity, we get $105 (principal and coupon payment).

Present value = $5/(1+(0.1/2)2 + $100/(1+(0.1/2)2 = $95.24

(a)   When reinvestment rate is 10%, the $5 reinvested in bank account will be worth

Future value = $5*(1+(0.1/2)) = $5.25

Since the bank offers semiannual compounding, the reinvested coupon will be worth $5.25 when the account is closed. Thus after one year, I get $110.25. Hence the HPR is

HPR = ($110.25/$100) - 1 = 10.25%

Thus HPR in this part is 10.25%

(b)  When reinvestment rate is 4%, the $5 reinvested in bank account will be worth

Future value = $5*(1+(0.04/2)) = $5.10

Since the bank offers semiannual compounding, the reinvested coupon will be worth $5.10 when the account is closed. Thus after one year, I get $110.10. Hence the HPR is

HPR = ($110.10/$100) - 1 = 10.10%

Thus HPR in this part is 10.10%

(c)   When reinvestment rate is 16%, the $5 reinvested in bank account will be worth

Future value = $5*(1+(0.16/2)) = $5.40

Since the bank offers semiannual compounding, the reinvested coupon will be worth $5.40 when the account is closed. Thus after one year, I get $110.40. Hence the HPR is

HPR = ($110.40/$100) - 1 = 10.40%

Thus HPR in this part is 10.40%

YTM is the average return if the bond is held to maturity and HPR is the rate of return over a particular investment period. YTM is based on coupon rate, maturity and par value, whereas HPR is based on bond's price at the beginning and end of the holding period and other additional income from the bond, if any. When YTM is unchanged from its initial value, the HPR when the holding period is until maturity, is equal to the YTM.

Consider the one-year bond paying a semiannual coupon of $5 and selling at face value of $100. The bond's initial YTM is 10%, equal to the coupon rate, because the current price, $100 equals the face value, which means that the coupon rate = 10/100 = 10%, equals the YTM. If the YTM remains at 10% over the year, the bond price will remain at par (at face value), so the holding period return will also be 10%. This is the case, when the returns are not reinvested or reinvestments are ignored. However, in the above three cases, since the semiannual coupon is reinvested and an interest earned on the coupon, the HPR is slightly higher than the YTM, based on the interest rate paid by the bank and its mode.


Related Discussions:- Calculate present value-hpr and future value

Probability, How can you use probability to improve your chances of winning...

How can you use probability to improve your chances of winning at a casino

Find karl pearson''s correlation coefficient, Find Karl Pearson's correlati...

Find Karl Pearson's correlation coefficient between the sales and expenses from the data given below:

Linear regression, Linear  regression is  a regression methods  that models...

Linear  regression is  a regression methods  that models  the  relationship  between  a dependent variable   independent variables ? X1 i = 1 .........p and a random term . the mod

Mineral water factory., what is the point that i have to konow about the co...

what is the point that i have to konow about the cost accounting inorder to eneter in job

Inventory, An audit of the accounting records of Loch Ness Ltd. for the ye...

An audit of the accounting records of Loch Ness Ltd. for the year ending 30 June 2012 discovered that the ending inventory balance was over-valued by $35,000

Probability statistics, Probability 3DP, a Luxembourg-based company pla...

Probability 3DP, a Luxembourg-based company plans to develop and sell highly specialized 3D printers. The cost of product development is estimated at EUR 50,000.-, irrespective

Depreciation application procedure, Depreciation Application procedure. ...

Depreciation Application procedure. Under this technique devaluation is incurred immediately to the Resources Consideration for example if 10% of devaluation is being incurred o

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd