Calculate break-even level of sales volume and revenue, Cost Accounting

Assignment Help:

Q. Calculate break-even level of sales volume and revenue?

Z-Boxes sell for £299 and their variable production cost is £99. Research and development, and fixed production overheads for the year are£1.2 million.

a) Calculate break-even level of sales volume and revenue?

b) Calculate break-even revenue using C/S ratio?

c) Budget revenue is £2.99 million; calculate margin of safety in units and as a percentage?

d) Produce a break-even chart and profit-volume chart using above information?

e) How many Z-Boxes should be sold to achieve £500,000 profit?

Solution:

a)  1.2 million/ £200 = 6,000 units, 6,000 units x £299 = £1,794.000

b)  £1.2 million/0.6689 = £1,793,990

c)  £2.99 million/£299 = budget volume 10,000 (10,000 - 6,000  =  4,000 margin of safety) or (4,000/10,000 = 40%)

d)  See charts below

569_Calculate break-even level of sales volume and revenue.png

1903_Calculate break-even level of sales volume and revenue1.png

e)  (1.2m + 0.5m)/£200 = 8,500 units


Related Discussions:- Calculate break-even level of sales volume and revenue

Assignment Choice #2: Accounting for Byproducts (Quantitativ, Pyramid Print...

Pyramid Printing Company is a printer of magazines and retail inserts. In addition, there are two joint products (food wrapping and book covers) and one byproduct (shipping-box ins

Business process mapping, Using some variation of business process mapping,...

Using some variation of business process mapping, graph out the mango concentrate supply chain focusing on when cost is added to the supply chain. (i.e. Display/draw the process

Valuation of work in progress, Valuation of Work In Progress The con...

Valuation of Work In Progress The concept of Equivalent units It is a notional quantity of completed goods in the production process. This is a collection of work applic

Perform an incremental analysis, Bakers Bagels LLC produces and sells 20 ty...

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid

What is a statement of cash flows, 1.What is a Statement of Cash Flows? How...

1.What is a Statement of Cash Flows? How does it differ from an Income Statement? 2.What unique information does the Statement of Cash Flows deliver to investors? Why do they care?

What is amount that lifo liquidation added to gross margin, Q. Given the be...

Q. Given the below information, what is the dollar amount that the LIFO liquidation added to gross margin?   Number of Units Price per Unit

Use account analysis to determine fixed cost, Reef Office Supplies is inter...

Reef Office Supplies is interested in estimating the cost involved in hiring new employees. The following information is available regarding the costs of operating the Human Resour

Example of cash flow statement, 1. Shares were certified at a premium of Rs...

1. Shares were certified at a premium of Rs. 1.50' per share. 2. Throughout the year Taxation liability regarding of 2002 was Rs, 20,000 and paid. 3. Throughout the year, Rs.

Contemporary Management accounting issue, Hello, I am writing a report ab...

Hello, I am writing a report about a contemporary management accounting issue, and i can''t really seem to understand the guidelines well. What kind of topic can i use to write a

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd